Ana sayfa Kredi Kartları Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

86
0
PAYLAŞ

YURT DIŞINDA KREDİ KARTI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yurt dışı seyahati herkesin hayal ettiği ve yaşamasını istediği, önemli isteklerin başında gelmektedir. Tabi ki bu aktivite sizleri çok mutlu edecek ve birçok güzel anı biriktirmenizi sağlayacaktır. Oraya gidip dönme vaktiniz yaklaştığında, o ülkeye ait hediyelik eşyalar veya kalıcı hatıralar almak isteyebilirsiniz. Eğer yanınıza az miktarda bir para almış veya nakdiniz bu hediyeleri satın almaya yetmediyse, kredi kartınızı kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Kredi kartı kullanmanızın iki çeşit avantajı olacaktır. Öncelikle yapacağınız harcamaları hesap işletiminde görebilecek ve kayıt altına alabileceksiniz. Ayrıca yanınızda güvenliğinizi tehlikeye atacak kadar bir nakit para taşımanıza gerek kalmayacaktır. Artık kredi kartları, yurt dışında da kullanılacak şekilde tasarlanmış ve avantajlı kampanyalarla desteklenmiştir.

Yurt dışında kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Yurt dışında kredi kartı kullanırken, oluşabilecek kur farkından dolayı harcamalarınız beklediğinizden yüksek olabilir. Bu yüzden yurt dışına çıkmadan kendinizle ilgili bazı önlemler alırsanız, böylece mutlu bir anınız; kötü bir hatıraya dönüşmek zorunda kalmaz. Şimdi dikkat etmeniz gereken teknik konulardan bahsedelim:

  • Yurt dışına çıkmadan önce kredi kartınızla alakalı bir bütçe oluşturmalısınız. Bu bütçeyi oluştururken ilgili ülke ile alakalı bilgileri, internet sayfalarından edinebilirsiniz. Bütçe hazırlarsanız; ilgili ülkede yapacağınız harcamaları da kafanızda belirlemiş olursunuz. Böylece daha düzenli bir finans planınız olacaktır.
  • Yurt dışında ödemelerinizi yaparken, kredi kartınızın ve POS cihazınızın yanınızda işleme girmesine dikkat ediniz. Çünkü papağan cihazlar kullanılarak kartınızla ilgili bilgileriniz çalınabilir. Bu da uzun vadede beklenmedik harcamalarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bunu önlemek için her zaman ödemeleri yanınızda yaptırın.
  • Kredi kartlarından harcama yaparken, bir tanesini seçin. Böylece önünü alamayacağınız derecede alışveriş yapmaktan kendinizi alıkoyarsınız. Daha düzenli ve bütçenize daha uygun bir şekilde seyahatinizi tamamlamış olursunuz.
  • Otellere kredi kartınızı teslim etmeyiniz. İlgili bilgileriniz alındıktan ve yurt dışından döndükten sonra hesabınızdan yapılacak harcamalara karşı yapabileceğiniz pek de bir şey yoktur.
  • Son olarak da kredi kartı sliplerinizi çöpe atmayın ve biriktirin. Bu sayede oluşturduğunuz bütçeden ne kadar kaldığını görecek ve harcamalarınızı ona göre planlayacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK