Ana sayfa Genel Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir

Yapılandırma Kaç Defa Yapılabilir

188
0
PAYLAŞ
yapılandırma kaç defa yapılabilir

Borçlarda dolayı doğabilecek problemler ve sorunlar için yılın bazı zamanlarında yapılandırmalar gündeme gelir ve uygulanır. Banka kredileri, vergiler, kredi kartları, sgk gibi bir çok alanda yapılandırma yapılabilir. Peki bu tip durumlarda yapılandırma kaç defa yapılır ve neye göre uygulanır. Öncelikle yapılandırma seçeneklerinin hepsi farklı özellik taşımaktadır. Bazılarında faiz alımı olur bazılarında af kapsamı hepsi faklı uygulamalar ile gerçekleşir.

Özellikle kredi ve kredi kartı yapılandırması ülkemizde en yaygın görülen yapılandırma seçeneklerinden biridir. Bankalar kısa dönemlerde bunlar için olumlu baksa bile uzun dönem ödeme yapmamanız durumunda konu avukata kadar gitmişse daha sonra sadece taksitli borç ödeme seçeneğiniz kalır bu da avukatın belirlediğin kadar. Önemli olan kredi ve kredi kartının yasal takibe girmeden işlem yapılmasıdır.

Makalede Neler Var ?

Kredi Kartı Yapılandırma 2019

Kredi kartınızın borçlarından dolayı kapatılması halinde banka ile görüşme sağlayarak yapılandırma yapılabilir. Bu seçeneğin belirli bir taksit oranı yoktur ve avukata dosyanız gitmeden işlemi başlatmanız gerekmektedir. Bankalar bu konular için belli prosedürler uygulamazlar. Her bankanın kendine ve müşterisine göre özel seçenekleri olabilir. Yasal takip süreci hem sizin açınızdan masraflı olur hem banka açısından o yüzden kısa vadede uzlaşmak onlar içinde en mantıklısı olacaktır.

Bu işlem için bankaya gitmenize gerek kalmadan müşteri temsilcisiyle taleplerinizi görüşebilirsiniz. Ayrıca yapılandırma da size sunulacak taksit miktarı uzun olmayacaktır. Tüketicinin borç kapsamın da yüksek miktarlar yoksa bankalar her zaman kısa yoldan uzlaşmaya giderek işlemlerinizi yaparlar.

Kredi Yapılandırması 2019

Öncelikle kredi yapılandırmalarında il yapılan anlaşma çok önemlidir. Kredi çekilirken imzalanan protokol sayesinde bankanın belli hakları olabilir. Kredi yapılandırması yapmanız bazı durumlarda sizin için çok fazla masraflı olabilir. Bu seçenek kredilerde hep en son yapmanız gereken bir işlem olması gerekir. Çektiğiniz kredi miktarı ve bankanın o zaman dilimi içindeki kampanyaları yapılandırma açısından önem arz eder.

Kredi yapılandırması için öncelikle kampanyaları ve çıkan yasa tekliflerini değerlendirin. Banka yapılan bu işlem için belli bir faiz oranı almaktadır. Bu faiz oranı toplam ödeyeceğiniz tutara yansıtılarak aylık yapılandırmış olduğunuz kredi taksitlerine eklenerek ödeyebilirsiniz.

Yapılandırılmış Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Şu sıralar kredi borçları ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri bu yapılandırılan kredi borcunu ödemezseniz ne olur. Kredi borçları öncelikle yasal takibe girmemiş olmalı. Yasal takibe girerse masraflarınız iki kart artacak ve banka kredi notunuz düşecektir. Bankalar ile olan bütün işlemlerinize bloke konur ve hiç bir şekilde işlem gerçekleştiremezsiniz. Bu tip problemeler oluşacağı için yapılandırmayı  ödeyeceğiniz tutara göre yeniden oluşturun.

Kredi yapılandırmasında ikinci bir hakkınız maalesef yok. Bu işlemi bankanız size bir defa yapacaktır. Tabi bu kesin kararı alınmış bir madde değil ama çoğu banka ikinci bir defa yapılandırmaya gitmez ve dosyanızı avukata gönderir. Bu işlemler avukat sayesinde yürütülmeye başlar ve sadece ödeyeceğiniz tutarı taksite bağlatabilirsiniz. Taksit işlemi ise avukatla aranızda halletmeniz gereken bir işlem olacak. Yani yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse ne olur? diyorsanız en son işlem icra yoluna kadar gidebilir. 2019 yılı yapılandırma işlemleri ile ilgili güncel konularımızı takipte kalın.

BİR CEVAP BIRAK