Ana sayfa Genel Trafik Sigorta Notu nedir?

Trafik Sigorta Notu nedir?

89
0
PAYLAŞ

Trafik Sigorta Notu nedir?

Hayatımızda önemli bir yer tutan Kredi notunun yanında yakın zamanda karşımıza trafik sigorta notu da çıkacaktır. Son zamanlarda trafik sigorta fiyatlarına yapılan zamlar vatandaşların beraberinde çok büyük tepkiler göstermesine neden olmuştu. Bu yüzden de trafik sigorta şirketlerinin yeni yapacağı düzenleme ile beraber vatandaşlara trafik sigorta notu sistemi getirerek kaza yapan ile kaza yapmayan vatandaşlar arasında prim ödemelerine düzenleme getirilmesi beklenmektedir.

Sigorta notu nedir, ne işe yarar?

Ülkemizde araç sayısının 20 Milyonun üzerinde olduğunu düşündüğümüz zaman her yıl 20 milyon kişinin trafik sigortası yaptırdığını görüyoruz. 2017 yılından sonra fiyatları son derece artan sigorta fiyatlarına vatandaşlardan gelen tepkiler beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bu yüzden de sigorta şirketleri kendilerini zarara uğratan müşteriler ile kaza yapmayan müşteriler arasında bir ayrım yapma kararı alarak trafik sigorta notu uygulaması üzerinde çalışmalara başladı.

Trafik sigortası notu

Trafik sigortası yapan firmalar, bundan sonra kaza yapan sürücüler ile kaza yapmayan sürücülere bankaların vermiş olduğu gibi kredi notu sistemi getirerek bu konuda onlar notlar vererek daha uygun fiyatlardan sigorta yapmalarına imkan verecektir. Özellikle de yüksek fiyatlandırma ile trafik sigortası yaptıran kişilerin kaza yapmamaları durumunda bundan sonra daha az bir sigorta fiyatı ödeyerek bu konuda hizmet alacaklarını belirtmek istiyoruz. Yani kısaca belirtmek gerekirse eğer çok fazla kaza yapan bir sürücü iseniz bundan sonra ödeyeceğiniz sigorta primlerinin eskisinden yüksek olacağını belirtmek istiyoruz. Tam tersi ola durumlarda da bu sefer kaza yapmayan sürücülerin aldıkları %10 hasarsızlık indiriminin bundan sonra çıkacak olan yeni sistem de daha fazla olması beklenmektedir.

Yakın zamanda hayata geçmesi beklenen sigorta notu ile ilgili çıkacak olan düzenlemeleri sizlere buradan açıklamaya devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK