Ana sayfa Krediler TC Kimlik No İle Bankadan Para Çekilir Mi?

TC Kimlik No İle Bankadan Para Çekilir Mi?

158
0
PAYLAŞ
TC Kimlik No İle Bankadan Para Çekilir Mi?

Bankacılık işlemleri için resmi olarak kimlik ve benzeri evrakların olması şartı mutlaka vardır. Banka şubesinden yapacağınız işlemler ya da TC kimlik no ile bankadan para çekilir mi? diyorsanız maalesef çekemezsiniz. Bankacılık sisteminde bire bir yapılan para yatırma çekme ve diğer işlem kalemleri için gişe yetkilisi kimliğiniz olmadan işlemlerinizi gerçekleştirmez.

Kimliksiz işlem bankalar tarafından yasal olmamakla birlikte yetkililer hiç bir şekilde sürekli müşterileri olsa dahil kimlik görmek isterler. Güvenlik açısından çok önemli olan bu işlem için pasaport ve ehliyette uygulanabilir.

Makalede Neler Var ?

ATM’den TC Kimlik No İle Para Nasıl Çekilir?

Bu günlerde bankacılık işlemlerimizin bir çoğunu ATM’lerden yapıyoruz. Yapılan işlemler hem bize zaman kazandırıyor hemde günün istediğimiz saati her türlü ihtiyacımızı karşılayabiliyor. Fakat bazı durumlarda kartsız işlem yapmak zorunda kalabilirsiniz. Yanınızda banka kartınız ya da kredi kartı olmadığı zamanlarda TC kimlik numaranız ile işlem yapma özelliğine sahip Bankamatikler var. Bu sayede para yatırabilir para çekebilir ve bütün işlem menünüzü görüntüleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken Kartsız işlem menüsüne girerek kimlik numaranızı yaparak size ait menüye ulaşmak olacak. Para transferler için ise bazı bankaların menülerinde cep telefonu onay kodu istenebiliyor. Bu tip durumlar için bankaya bağlı kayıtlı telefonunuzun sürekli yanınızda olması sizin için daha sağlıklı olacaktır.

ATM’den kartsız para çekmek güvenliğiniz için kimlik numaranızı ve telefonunuzu kimseyle paylaşmayın. Aksi taktirde işlemlerinizi başkası gerçekleştirebilir. Her türlü güvenlik sorusu ve benzeri şeyler için şubeyi arayarak kısıtlamalar getirebilirsiniz. Bu tür işlemler yapmak istemediğinizi ve bloke koydurmak istediğinizi ilettiğinizde size yardımcı olacaklardır.

TC Kimlik Numarası İle Para Gönderme

Vadesiz hesaplardan İnternet aracılığı ile yaptığınız havale eft gibi işlemlerinizi ATM’den gerçekleştirebilir herhangi bir zorluk çıkmadan karşınızdaki anında transferinizi alabilir. Yapacağınız işlemler için banka tarafından transfer ücreti alabilir ve size güvenlik açısından farklı sorular sorabilir. Başkasına yollayacağınız TC kimlik numarası ile yapılan işlemler şu şekilde olur. Örneğin x bankasına ait bir hesaba para göndereceksiniz. Banka müşterisinin TC kimlik no ve telefon numarasını bilmeniz gerekmektedir.

Para transferleri için yapmanız gereken kişinin kimlik numarası ve telefon numarasını girerek yollayacağınız rakamı belirtmek olacak. Bu tip işlemler için bankamatik sizden para kesecektir. Dilerseniz kesilen bu ücreti yatırma işlemi yaparken yatırabilir ya da transfer ettiğiniz parada kesebilirsiniz.

Bankamatik Para Çekme Ve Yatırma Limiti 2019

Bankamatikten günlük her işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat önemli hususlardan biri limittir. Yani çekilen ve yatırılan miktarlar için belirli bir limit koyulur.

Bu her banka için farklılık gösterir ortalama bankamatik yatırım limiti 1.000 TL ile 1.500 TL arası değişebilir. Başka bir hesaba yollayacağınız para miktarı limitsiz olan bankalar var fakat kendi hesabınız harici yatırım işlemlerinde kısıtlamaya yaşayabilirsiniz. Kendi hesabınıza para yatırma limiti banka ile aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak 24 saat ile sınırlandırılmıştır. Size ait bankamatik para çekme ve yatırma limiti 2019 yeni güncel rakamları için bankanızla iletişime geçebilir ya da en yakın şubeye uğrayarak bilgi alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK