Ana sayfa 2019 Kredi Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2019

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2019

520
0
PAYLAŞ
Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2019
Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2019

Tarım kredi kooperatifi borç yapılandırması 2019 yılında parasını topraktan kazanan binlerce insanın gündeminden düşmeyen bir konu. Geçtiğimiz yıllarda işlerine devam etmek için borçlanmak zorunda kalan çok sayıda çiftçi, aldıkları borçları geri ödemekte zorluk çektiler. Türkiye her ne kadar tarım ülkesi olarak bilinse ve içinde ciddi bir potansiyel barındırsa da, gerek hatalı ve eksikli adımlar olsun gerek dünyadaki ekonomik durum olsun bizi bu potansiyelin çok uzağına sürüklüyor. Tarım kredi kooperatifi çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini devam ettirmek adına kredi aldıkları bir kurum. Geri ödemeler istenilen gibi gitmediği takdirde de çiftçinin borçlarının yapılandırılması söz konusu oluyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Nasıl yapılır?

Borçlarını ödeyemeyen bir çiftçinin aklıma ilk gelen soru Tarım kredi kooperatifi borç yapılandırması nasıl yapılır? sorusu olur herhalde. Krizin tüm para piyasalarını getirdiği nokta tartışılmaz. Tarım alanında da durum pek farklı değil maalesef. Durum böyleyken çiftçilerin borçlarının yapılandırılacağı haberi, topraktan para kazananları ciddi manada umutlandırmışa benziyor. Borcumuzu yapılandırmak için öncelikle bir Ziraat Bakası şubesini ziyaret etmemiz gerekiyor. Banka görevlilerine tarım kredisi borcumu yapılandırmak istiyorum denildiğinde, banka personeli sizi gerektiği gibi yönlendiriyor. Ancak yapılandırma sürecinin belli şartları var.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Erteleme 2019

Çiftçi için yaşadıkları bu dar boğazdan belli bir zaman sonunda çıkışın bir diğer yolu da borçlarını ertelemek. Ancak bu borç erteleme fırsatından yararlanmak için de belli kurallar mevcut. Borç erteleme fırsatından yararlanmak için; deprem, yangın, aşırı yağıştan kaynaklı sel, aşırı soğuktan kaynaklı don, kuraklık, heyelan, fırtına, güneş yanıklığı, yıldırım düşmesi gibi doğal afetlere maruz kalmamız gerekiyor. Bu tip bir olay başımıza geldiğinde ve hasar tespit komisyonunun ertelemeye olur yönünde karar verdiğinde, tarım kredi kooperatifi borç erteleme 2019 yılıyla birlikte işleme geçmiş oluyor. Hasar tespit komisyonunun kararları oylama yöntemiyle bağlanıyor. Yarıdan bir fazla kişinin olum yönde oy vermesi borcumuzun ertelenmesinin önünü açıyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Şartları

  • Alınan kredinin ödenmesi gereken tarih içerisinde ödenmemiş olması gerekiyor.
  • Alınan kredinin sadece tarımsal işler üzerinde kullanılmış olması gerekiyor.
  • Alınan ücret sadece iki kurum tarafından temin edilmelidir. Bu kurumlar; TC. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleridir.
  • Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Şartlarına uymayan çiftçilerin borçları maalesef yapılandırma kapsamına giremiyor.

BİR CEVAP BIRAK