Ana sayfa Ekonomi Tarım Gübre ve İlaç Fiyatları 2019

Tarım Gübre ve İlaç Fiyatları 2019

284
0
PAYLAŞ
Tarım Gübre ve İlaç Fiyatları 2019
Tarım Gübre ve İlaç Fiyatları 2019

Tarım Gübre ve İlaç Fiyatları 2019 ne olacağı birçok çiftçiyi yakından ilgilendiriyor.

Yakın zamanda açıklanan TÜİK verileri Türkiye’nin kendisine yetecek temel ihtiyaç maddelerini bile üretemediğini gösteriyor. Türkiye tarım anlamında 2018 yılında oldukça yetersiz kaldı. Hatta çoğu uzman son 15 yılın en kötü senesinin 2018 olduğunu belirtiyor. Elbette bunun en büyük sebeplerinden biri üretim maliyetlerinin yükselmesi. Tarım ilaçları, gübre, mazot gibi girdilere gelen zamlar ve doların ani yükselişi sonucunda tarım, dolayısıyla çiftçiler büyük bir darbe almış durumda. Bu yüzden tarımın gidişatında 2019 yılındaki üretim maliyetleri oldukça önemli bir rol oynayacak.

Tarımsal üretimde yaşanan ciddi düşünün toparlanabilmesi için hem devletin gerekli teşvik politikalarını ve vergi indirimlerini uygulaması gerekiyor, hem de üretim maliyetlerinin ani artış göstermememi için doların stabil kalması gerekiyor.

Gübre Fiyatları 2019  

Bilindiği gibi birçok farklı gübre türü bulunmaktadır. Bu gübre türlerinin uygulamaları da farklılık göstermektedir. Örneğin fosforlu gübreler ekim ya da dikim esnasında uygulanırken, azotlu gübreler bitkinin çeşitli büyüme evrelerinde uygulanmaktadır.

Potasyumlu gübrelerde azotlu gübreler gibi uygulanmaktadır. Hangi gübrenin uygulanacağı konusunda belirleyici olansa elbette gübrelerin fiyatı ve mevsim olmaktadır. Gübre fiyatları 2019 için sizlere en çok uygulanan gübrelerden bazılarının önümüzdeki yıl için fiyatlarını vereceğiz. Örneğin Bagfaş 50kg18-46’lık   kompeze gübrenin fiyatı 200TL, 20 20 0’lık fiyatıysa 140 TL olacaktır. Bunun yanı sıra Gübretaş 50kg azot gübre fiyatı 130TL,  Gübretaş kompozit akıllı gübre fiyatıysa 160TL olacaktır. Yine Gübretaş’ın nitropower 50kg %33 azot gübre fiyatı 130TL olurken, TSP  50kg triple süper fosfat gübre fiyatı 140TL olacaktır.  Ancak bu fiyatlar KDV dahil fiyatlar değildir.

2019 yılında gübrelere uygulanacak KDV oranı netlik kazanmasa da son gelişmelere bakıldığında, gübrelere uygulanacak KDV oranlarının düşmesi gerekmektedir.

Tarım İlacı Fiyatları 2019

Çiftçilerin ürünlerini korumak, daha verimli hale getirmek için kullandıkları tarım ilaçları da üretim maliyetleri açısından oldukça ciddi bir giderdir. Bitkilerin birtakım hastalıklara yakalanması sonucunda bu ilaçları kullanmak zorunlu hale gelebilmektedir. Bu ilaçların yaygın olarak kullanılanlarından ve fiyatlarından bahsedecek olursak, örneğin yabancı otlara uygulanan Dimetrin ilacının 5 litresi 2019 yılında 60-67 TL arasında bir fiyatla satılacaktır. Yine bitkinin gövdesine ve yapraklarına uygulanan Eftal Alftrid ilacının 100 gramı 8-13 TL arasında bir fiyatla satışa sunulacaktır. Sebze meyve ve mantarlara yaygın olarak uygulanan Proneb ilacının 800 gramıysa 30-37 TL arasında satışa sunulacaktır. Böylece tarım ilacı fiyatları 2019 nasıl olacağını da cevaplamış olduk.

BİR CEVAP BIRAK