Ana sayfa Ekonomi KYK Burs Başvurusu 2019

KYK Burs Başvurusu 2019

97
0
PAYLAŞ
KYK Burs Başvurusu 2019
KYK Burs Başvurusu 2019

KYK burs başvurusu 2019 ekonomik imkanları çok geniş olmayıp öğrenim hayatını biraz daha kolay geçirebilmek isteyen öğrenciler için büyük önem taşıyor. Herkesin bildiği gibi öğrencilik hayatı zordur. Yurt ya da kira gideri, eğitim masrafları, giyim, beslenme ve sosyal aktiviteler için ayrılması gereken bütçe derken üniversite eğitimi maliyetli bir hal almaktadır. Bu sebeple öğrenciler hem devletin, hem de özel kuruluşların verdiği burs imkanlarını yakından takip etmektedirler. En yaygın olarak başvurulan ve en çok sayıda öğrenciye verilen burs, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kısaca KYK bursu olarak bilinen burstur.

KYK Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Geçtiğimiz yıl 8 milyona yakın üniversite öğrencisinin yarısından fazlası KYK burs ve kredisi için başvuruda bulunmuştur. KYK bursu hem ön lisans / lisans, hem de lisansüstü ve doktora öğrencilerine de verilmektedir. Lisans öğrencilerine 500 TL, lisansüstü öğrencilere 1000 TL ve doktora öğrencilerine 1500 TL tahsis edilmektedir ve bu ücret yıl enflasyon oranına göre artış gösterir. KYK başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

Şehit ya da gazi çocukları için ilgili kurumdan alınacak belge,
%40 ve üzerinde engelli olanlar için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınacak belge,
Terörle mücadele mağdurları için ikamet edilen ilin valiliğinden alınacak belge,
Milli olmuş futbolcular için Futbol Federasyonu’ndan, diğer amatör branşlarda milli olanlar için T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan talep edilecek belge,

Özel durumu olan öğrenciler için gerekli belgeler bu şekilde. Diğer öğrenciler de başvuru süreçlerinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sitesinden duyuruları takip edebilirler.

2019 KYK Burs Başvurusu Ne Zaman

KYK burs başvuruları, her yıl genellikle üniversite kayıtlarını takip eden ay içerisinde, Ekim ayının ortasına doğru açılır. Üniversiteye kayıt olduğunuzda kurumun ilanlarını pek çok farklı yerlerde görebilirsiniz. Ayrıca söz konusu dönemde konuyla ilgili yapılan haberler de artış gösterir. Yani okul kaydını yaptırdıktan sonra haber portallarını takip etmeniz başvuru dönemini muhtemelen kaçırmamanızı sağlayacaktır. 2019 KYK burs başvurusu ne zaman diyen okurlarımızın, okullarına kayıt yaptırdıktan sonra KYK duyurularını ve haberleri takip etmeleri faydalı olacaktır.

KYK burs başvuruları öğrenciler için önemli olup başvuru için gerekli belgeleri temin etmeniz gerekiyor. KYK bursu ile aklınıza takılan soru var ise iletişim bölümünden belirtilen mail adresine sorularınızı sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK