Ana sayfa Krediler Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olunur?

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olunur?

136
0
PAYLAŞ
Banka sizi uyararak, (bir yanlışlık varsa) aksaklığın hemen giderilmesi halinde haklarınızın korunacağını bildirebilir. Kartınızın asgari ödemesini yapmadıysanız kart nakit çekimlere kapatılır. 30 gün içinde ödeme yapmazsanız kart her tür kullanıma kapatılır. Bu sürede başka bankalardaki kredi kartlarınız ve kredi başvurularınız varsa olumsuz etkilenir. Gecikme 90 günü geçtikten sonra banka yasal takip (icra takibi) başlatmak zorundadır.

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olunur?

Bankalardan çektiğiniz kredileri geri ödemediğiniz zaman, hakkınızda çeşitli yaptırımlar oluşacaktır. Bu yaptırımlar arasında kişilerin en fazla çekindiği durum elbette icra olacaktır. Ancak kredilerin ilk ay geciktirilmesi, direkt olarak icra başlatılmasına neden olmaz. Burada belirli bir yasal süre vardır. Çektiğiniz kredileri yasal olarak 3 ay (90 gün) boyunca hiçbir şekilde ödemezseniz, icralık olursunuz. Bu tarz süreçlerde öncelikle hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip süreçlerinin sonucunda da haciz işlemi uygulanır.
Yasal Takip Sistemi Nedir?
Bankalara olan borcunu 3 ay boyunca geciktiren kişiler, direkt olarak yasal takibe alınacaktır. Yasal takip sistemi, halk arasında avukatlık olmak şeklinde tanımlanan durumdur. Bu süreçte artık devreye bankanın avukatları girer ve sizlere borcun ödenmesi yönünde ihtar çekilir.
Burada genel olarak borcu geri ödemeniz için 1 hafta gibi bir süre verilir. Bu süre içerisinde de borcu ödemediğiniz zaman bankalar yasal olarak haciz yoluna başvurur. Haciz işlemlerinde kişilerin herhangi bir hak iddia etme durumları yoktur. Zira imzalanan kredi sözleşmelerinin hepsinde bu durum açıkça dile getirilir ve altında kişilerin imzası yer alır.
Kredi Borcuna Hapis Cezası Var mı?
Hiçbir vatandaş, ödemediği kredi borçları yüzünden hapis yatmaz. Bu durum Tüketici Kanunlarında açık şekilde dile getiriliyor. Ancak bununla beraber kişilerin yapacağı önemli bir stratejik hata, hapis durumunu ortaya çıkarabilir. Yasal takip süreçlerinde banka avukatları sizlere bir ödeme planı çıkartarak borcu geri ödemenizi ister.
Söz konusu belgenin altına imza attığınız zaman, borcu her şekilde ödemeniz gerekiyor. Bu belgeye imza attıktan sonra borcu ödemezseniz, hakkınızda hapis kararı alınabilir. Bu nedenle, kredi borcunu geri ödeme gücünüzün olmadığına inanıyorsanız bu tarz belgelere imza atmayın.

BİR CEVAP BIRAK