Ana sayfa 2019 Kredi Kredi Garanti Fonu 2019

Kredi Garanti Fonu 2019

174
0
PAYLAŞ
Kredi Garanti Fonu 2019

Kobi diye adlandırdığımız küçük ve orta ölçekli işletmeler için kgf kredisi almak artık oldukça kolay oldu. Fakat Türkiye genelinde yaşanan ekonomik sorunlar tüketiciyi ve firmaları oldukça derinden etkiledi. Ödemelerini yapamayan ve geciktirenler için kredi garanti fonu yapılandırma 2019 yılı içinde aynı şekilde işlevini sürdürecek. Her yıl bankaların belirli bütçeler ayırarak kobilere sunduğu uzun vadeli düşük faizli bu kredi seçeneklerini kredi garanti fonu sayesinde teminat altına alarak veriyor. Fakat ekonominin vermiş olduğu etkilerden dolayı ödemelerini geciktirenler için yapılandırma seçenekli talepler üzerine arttığını gözlemliyoruz.

Yapılandırma için kgf kurumunun her hangi bir işlem yapamadığını bilin. Teminatı  onlar verse bile en az onlar kadar sizde riskli grupta yer alıyorsunuz ve yapılandırmayı banka ile bizzat görüşerek yapmalısınız. Ayrıca yapılandırma işlemi için icra takibi gibi benzeri problemler başlamadan önce önleminizi almakta fayda var. Aksi taktirde bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Kredi Garanti Fonu Yapılandırma 2019

Reel sektör için önemli bir konu olan kgf kredisi yapılandırma süreci için onay verildi. Kredi garanti fonu aracılığı ile döviz kredileri ve buna bağlı TL cinsi bütün krediler için yapılandırma müjdesi verildi. Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen kararda kredi garanti kurumlarına sağlanan destek ile ilgili karar verilmesi resmi gazetede yer aldı.

Bu kapsamda sağlanan kefalet kredilerinin asgari olarak 6 ay ana para ödemesiz en fazla 1 yıl olmak şartı ile yapılandırma ödeme süreci 5 yıl olarak karar verildi. Kobi tanımına uygun olan her bir kuruluş için 25 milyon TL kobi dışındakiler için ise 210 milyon TL olarak destek limiti belirlendi.

Yapılandırma aşamasına giren kobi ve firmalar için ödemelerinden dolayı gecikme yaşayıp faiz eklentisi olanlar geçişe dönük faizleri için itiraz hakkını kullanabilecek.

Bankaların Kgf Faiz Oranları 2019

Kredi garanti fonu kapsamında kredi çekeceklerin en önemli sorunu faiz oranları. Vade süreleri yasaya göre belirlendiği için faiz oranları bankalar arasında değişiklik gösterebilir. Bu değişiklikler büyük rakamlar içermese bile toplamda çekilen kredi tutarına göre büyük rakamlar ortaya çıkabilir. Daha önce sadece kamu bankaları verdiğinde bu pek bir sorun olmuyordu fakat artık diğer özel bankalar da kgf kredisi vermeye başladığında oranlarda önemlilik arz etmeye başladı.

Öncelikle kobilerin kefalet oranı seçeneklerinin her banka için aynı olduğunu söyleyebiliriz.

  • Kobiler için verilen 12 milyon TL kefalet limiti ve %90 kefalet oranı verilir,
  • Genç ve kadın girişimciler için 2.5000.000 TL kefalet limiti oranı %90,
  • Kobi vasfına uygun ihricatçı girişimciler için %1000 Kefalet evrilir,
  • Kobi ihracatçı firmaların 50 milyon TL kefalet limiti %100 dür,
  • Kobi dışında kalan firmalar için ise kefalet limiti %85 olarak her banka için belirlenmiştir.

Eğer bankalar ile ilgili icra takibi iflas gibi durumları içeren bir işlem almadıysanız kgf kredilerinde bu seçeneklerden hangi katogoriye girdiğinizi belirleyip o şekilde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu işlem sırasında bankaların kgf faiz oranları 2019 yılı içerisinde bankalar bazında incelemenizde ve görüşmenizde fayda var. Tercih ettiğiniz ödeme yöntemine göre faiz tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK