Ana sayfa 2019 Kredi Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz 2019

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz 2019

107
0
PAYLAŞ
Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz 2019
Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz 2019

Kredi başvurusu neden onaylanmaz 2019 sorusu, ekonomik olarak zora düşüp bankalardan borçlanmak isteyenler için, kredi başvurusundan önce sorulan en önemli sorulardan biridir. İçinde bulunduğumuz çağda pek çok kişi dara düşüp borçlanmak ya da yatırımlarını finanse etmek üzere kredi çekmek için bankalara başvurmaktadır. Ancak hepimizin bildiği kredi almak zahmetli bir iştir ve zaman zaman bankalar kredi başvurusunu onaylamayabilir. Bu yazıda bankanın kapısını çalmadan önce aklınızda soru işareti uyandırabilecek bu soruna odaklanacağız.

Kredi Başvurusunun Onaylanmaması ve Findeks İlişkisi

Diyelim ki, araba ya da konut almak istediniz veya güzel bir tatili hak ettiğinizi düşünüyorsunuz ama ihtiyaç kredisi çekmeden yapamayacağınızı düşünüyorsunuz. Farklı bir senaryoyla, ekonomik dalgalanmalar sizi zorlamış, gideriniz gelirinizi aşmaya başlamış ve acil bir ihtiyaç için sıkışmış da olabilirsiniz. Böyle bir durumda muhtemelen en yakın bankanın kapısını çalacaksanız. İnternetten ya da konuyla ilgili bir arkadaşınızdan gerekli şartları ve evrakları öğrendiniz. Fakat kredinizin onaylanmayacağı kaygısını yaşıyorsunuz ve buna neden olabilecek faktörleri merak ediyorsunuz. İşte tam burada kredi başvurusunun onaylanmaması ve findeks ilişkisi devreye giriyor.

Bankaları denetleyen kredi ve derece kuruluşlarının nasıl çeşitli kriterleri varsa, bankaların da müşterilerini sınıflandırdığı ve değerlendirdiği çeşitli ölçütleri vardır. Bu ölçütlerin toplamı sizin kredi notunuzu belirler. Kredi notu bankacılıkta “findeks” olarak da bilinir. Bankanın bakacağı ilk veriler aylık düzenli gelir miktarınız, icraya düşen borçlarınızın olup olmaması ve diğer bankalardan hali hazırda çektiğiniz kredi olup olmamasıdır. Yine üzerinize kayıtlı gayrı menkul gibi kıymetli varlıklar da findeks puanında etkilidir. Eğer bu kriterler ışığında findeksiniz düşükse muhtemelen kredi çekemezsiniz.

Kredi Onayı Almak İçin Findeks Puanımı Nasıl Yükseltebilirim?

Varsayalım ki, çok ihtiyaç duyduğunuz kredi için başvurdunuz fakat bir hayal kırıklığı yaşayarak talebiniz reddedildi. Hemen karalar bağlamayın, gelecekte kredi alabilmek için hala şansınız var. Unutmayın ki bankanın sizi tabi tuttuğu değerlendirme güncellenmeden sürekli baki kalacak bir şey değildir ve olumlu ya da olumsuz olarak değişebilir. Findeks puanınızı zaman içerisinde yükseltebilirsiniz.

Bunun için aylık gelirinizi artırabilecek alternatiflere odaklanmanız, icralık borcunuz varsa yapılandırmaya çalışmanız ve diğer kredilerinizi kapatmanız şansınızı artıracaktır. Bütün bunlar aynı zamanda kredi onayı almak için findeks puanımı nasıl yükseltebilirim? sorusunun da cevabıdır.

BİR CEVAP BIRAK