Ana sayfa 2019 Kredi Kosgeb Destek Kredileri 2019

Kosgeb Destek Kredileri 2019

153
0
PAYLAŞ
Kosgeb Destek Kredileri 2019
Kosgeb Destek Kredileri 2019

Kosgeb destek kredileri 2019 küçük ve orta büyüklükteki işletme sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

Bilindiği üzere kapitalist ekonominin itici gücü büyük ölçekli işletmelerdir. Bir ülkede ne kadar çok büyük ölçekli işletme varsa hem finansal ekonomi hem de reel ekonomi o kadar güçlü olur. Dolayısıyla KOSGEB orta ve küçük boyuttaki işletmelere destek vererek büyük bir işletmeye dönüşmelerini amaçlamaktadır. Aynı zamanda küçük bir işletme açarak girişimci olmak isteyen birçok genç girişimci adayı KOSGEB’in destek kredileri sayesinde planlarını hayata geçirebilmektedir. Elbette bu kredilerden faydalanmak için KOSGEB’in belirli şatları vardır. Aynı zamanda KOSGEB her yıl ne tutarda kredi desteği sağlayacağını da güncellemektedir.

Dolayısıyla yatırımcılar KOSGEB’in şatlarını yerine getirdikten sonra bu tutara göre bir işletme planı oluşturmak zorundalardır.

Kosgeb Kredileri 2019

KOSGEB 2019 yılı için girişimcileri destekleme planlarını hazırlamış durumda.  Bu planlamalara göre girişimcilere 150bin TL tutarında bir destek verileceği açıklandı. Bu tutarınsa 50Bin TL’si hibe 100Bin TL’siyse kredi olarak verilecek. Ancak tek destek programı elbette bu değil. 2019 yılı için Kredi seçenekleri ve destek programları oldukça geniş.

Kosgeb kredileri 2019 girişimciliği geliştirme destek programı, AR-GE ve inovasyon destekleme programı, endüstriyel uygulama destek programı, KOBİ teknoyatırım destek programı, stratejik ürün destekleme programı, işletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destek programları, KOBİ finansman desteği programları, labaratuvar hizmetleri programı gibi başlıklar altında verilecek.  Her program için ayrılan bütçeyse farklı olacak. Örneğin AR-GE ve inovasyon destek programında 750BİN TL’ye kadar destek söz konusuyken, endüstriyel uygulama destek programında 818BİN TL’ye kadar kredi imkanı sunulacak.

Kosgeb Kredi Başvurusu 2019

KOSGEB kredilerine başvurabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Öncelikle KOSGEB’e üye olmak gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB’e gerekli bilgilerin bildirilerek KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalıdır.

Bu işlemi tamamladıktan sonra uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak girişimcilik sertifikasını almanız gereklidir. Bu sertifikayı aldıktan sonra kuracağınız işletmeye dair ayrıntılı bir plan, proje oluşturmanız gerekecektir. Bu projede bütün prosedürler, maliyetler, giderler yer almalıdır. Projenizi ya da iş planınızı tamamladıktan sonra KOSGEB tarafından kaşeli ve imzalı bir şekilde onaylatarak, KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir. Başvurunuz öncelikle ön değerlendirmeye tabi tutulur. Uygun görüldüğü takdirde kurula sevk edilir. Kurul daha ayrıntılı bir incelemede bulunarak başvurunuzu değerlendirmeye alır. Bu aşamada projenizin sunumunu yapmanız ve kurulla sözlü olarak iletişime geçmeniz gerekebilir.

Kurul projenizi onayladığındaysa artık sadece gerekli ödeme talep formlarını doldurarak krediyi alabilirsiniz. Böylece KOSGEB kredi başvurusu 2019’u nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatmış olduk.

BİR CEVAP BIRAK