Ana sayfa Genel Kişisel Finans Analizi Nasıl Yapılır ?

Kişisel Finans Analizi Nasıl Yapılır ?

82
0
PAYLAŞ
Kişisel Finans Analizi Nasıl Yapılır

KİŞİSEL FİNANS ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Günümüzde insanların ihtiyaç listeleri, artık sonu gelmeyen listeler şeklinde olmaktadır. Bu yüzden ihtiyaçları karşılamak imkansız bir hal almaktadır. Düzenli geliri olan kişiler de, iyi bir planlama yaparak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Peki, bu karşılama esnasında nelere dikkat edilmelidir? Önemli olan kısım burada başlar. Yapmanız gereken, finansal durumunuzu en iyi şekilde analiz etmektir. Bu sayede önünüzü görebilecek ve daha iyi bir finansal duruma sahip olacaksınız. Kişiler bu finansal analizleri yaparken, ilgili ve gerekli ölçütleri kıstas almazlar. Bu yüzden de istedikleri başarıyı yakalayamazlar. Biz de bu yazımızda, finansal analizinizi en iyi şekilde yapmanız için gerekli adımları size anlatmak istiyoruz. Çünkü iyi bir finansal analiz, kişinin kendini ve ekonomik durumunu en iyi şekilde bilmesinden geçmektedir.

Kişisel finans analizi nasıl yapılır?

Kişisel finans analizi, isminden ortaya çıkacağı gibi çok teknik bir yapıya sahip değildir. Herhangi bir tablo veya devasa algoritmalar kullanmanız gerekmez. Aslında en iyi kişisel finans analizi, kişinin kendisini bilmesiyle ortaya çıkar. Şimdi iyi bir finans analizi nasıl yapılır, adımlarına bakalım:

  1. Finansal analizin en büyük özelliği; sizin para durumunuza çeki düzen vermektir. Bu sayede bir gün işsiz kalırsanız, ileride nasıl bir yol çizebileceğinizi önceden kestirebilirsiniz. Bu yüzden tek geliriniz, işinizden gelen paraysa, bunu birikim modeline uyarlayabilir ve bu sayede daha iyi bir yatırım yaparak, para tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  2. Finansal analiz yaparken, en önemli noktalardan bir tanesi de zorunlu ödemelerinizle ilgili olanlarıdır. Zorunlu ödemelerinizi bir ay maaş bile almasanız, ödeyebilecek pozisyonda kendinizi ayarlamalısınız.
  3. Bir diğer adım, borç durumunuzu karşılaştırmaktır. Önceki senelere göre borç durumunuzu analiz etmeniz, sizin nasıl bir finansal noktada olduğunuzu bilmenize büyük yardımcı olur. Bu sayede işleri düzeltmeniz gerekiyorsa, bu sinyali de finansal analizden almış olursunuz.
  4. Emeklilik planlarınızın olup olmadığı da finansal analizin kritik temel taşlarındandır. Bu sayede emeklilik için ‘Bireysel Emeklilik Sistemlerine’ kayıt yaptırabilir ve ileriki zamanlarınızda daha konforlu bir yaşam sürebilirsiniz. Bu sayede finansal geleceğinizi de garanti altına almış olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK