Ana sayfa Genel Kira Artış Oranı nasıl olmalı?

Kira Artış Oranı nasıl olmalı?

89
0
PAYLAŞ

Kira Artış Oranı nasıl olmalı?

Kirada oturan vatandaşlarımızı her kira artışı sırasında bir stres sarmaktadır. Bu yüzden de kirada oturan vatandaşlarımızın daha çok merak ettiği kira artış oranları hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz.

Ülkemizde bulunan genç nüfus oranın köylerden şehirlere göç etmesi beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. İşsizlik rakamlarının artmasının yanı sıra konut fiyatlarında ve konut kiralarında da çok ciddi rakamlarda bir artış meydana geldi. Peki, konut fiyatlarının artmasına bağlı olarak konut kiralarında meydana gelen artışların nasıl olması gerektiğine bir bakalım.

Türkiye’de son 10 yıl içerisinde enflasyon oranları baz alınarak incelendiği zaman kira artış oranları ile enflasyon oranlarının birbirine çok benzer olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak son yıllarda kiralarda meydana gelen artışın enflasyon oranlarından daha yüksek olduğunu belirtmek istiyoruz.

Son 7 yılın kira artış oranları

2011 yılında kira artışlarında ülkemizde meydana gelen artış oranı %6,47 olurken, 2012 yılında ise konut kiralarında meydana gelen artış oranı %8,89 olarak belirlenmiştir. 2013 yılı içerisinde kirada oturan vatandaşlarımızın kira artışı konusunda ödedikleri fark %7,49 olurken, bu rakamın 2014 yılında %5,85, 2015 yılında %7,76, 2016 yılında %7,78 ve son olarak 2017 yılı içerisinde ise %11,4 oranında bir artış yaptıklarını görüyoruz. Bu yılların ortalamasını aldığımız zaman ise kira bedellerinin ortalama olarak %7,85 oranında artış yaşadığını görüyoruz.

10 yıllık kira artış oranı

İstanbul baz alınarak hesaplanan kira artış oranlarında meydana gelen artışın ne kadar yüksek olduğu sizlere buradan açıklamak istiyoruz. 2004 yılı ile 2014 yılları içerisinde İstanbul’da meydana gelen kira artışının oranı %250 artış göstererek rekor seviyelerde karşımıza çıkmaktadır. Enflasyon oranlarının hesaplanıp bu artıştan çıkartılmasından sonra bile İstanbul’da ve ülkemizin diğer illerinde meydana gelen artış oranı %100’ün üzerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar yüksek kira artışlarının olduğu ülkemizde kira ödemek yerine ev almaya hazır mısınız?

15 yıl ile 18 yıl içerisinde ödemiş olduğunuz kira bedelleri ile rahatlıkla ev alma şansınızın olduğunu belirtmek istiyoruz. bu yüzden ev alacak olan kişilerin eğer kenarda biraz olsun birikimleri yoksa ev almak için para biriktirmeye başlayabilirler.

BİR CEVAP BIRAK