Ana sayfa 2019 Kredi İpotekli Kredi 2019

İpotekli Kredi 2019

160
0
PAYLAŞ
İpotekli Kredi 2019
İpotekli Kredi 2019

İpotekli kredi 2019 herhangi bir gayrimenkulünü ipoteğe çıkartarak kredi çekmek isteyen birçok vatandaşın merak ettiği bir konudur. Ancak bu kredi türü bütün bankalar tarafından verilmemektedir. Ayrıca ipoteğe çıkarılan gayrimenkul değerinin %80’i oranında verilmektedir. Ama bu oran kesin bir oran değildir. Ekspertiz tarafından belirlenir ve bankalar arası farklılık gösterebilir. İpotekli kredi işlemi birçok bankaya cazip gelmektedir. Bunun sebebiyse çekilen kredilerin geri ödemesi yapılmadığında bankanın alacağını kısa bir sürede tahsis edebilecek olmasıdır. Bu durumda söz konusu ipotekli gayrimenkulün satılması hakkına sahip olan banka için yatırım garanti altına alınmıştır.

İpotekli Kredi Veren Bankalar 2019

Halkbank, Burganbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, İş Bankası, HSBC ve Finansbank ipotekli kredi veren bankalar 2019 arasındadır. Bankaların genel olarak ipotekli kredilerde sunduğu vade olanakları 26 aya kadardır. Farklı oranlarda faiz uygulayan bankalar için minumum faiz oranı %2,45 maksimum faiz oranı ise %3,30’lara kadar çıkabilmektedir. Bununla birlikte gayrimenkulüm türüne göre verilecek kredisinin tutarı değişebilir. İpotekli kredi veren bankalar örneğin iş yerlerinde bu oran daha düşükken daha kolay satışı sağlanabilecek araba vb taşıtlarda daha yüksek olmaktadır.

Burada önemli nokta ipotek altına alınan gayrimenkulün kredibilitesi olmaktadır. Halkbank’ın ipotekli krediler için faiz oranı %2,45’ken en yüksek faiz oranı uygulayan bankalardan biri ise HSBC olmaktadır. %3,30 oranında faiz uygulayan HSBC bankası kredi maliyetinin en yüksek olduğu bankalardan biridir. İpotekli kredilerdeki tek istisna Finansbank’ın uyguladığı 120 ay vadedir. Ancak bu vade yalnızca KOBİ’lere uygulanmaktadır. Diğer bankalar ise yalnızca gerçek kişilere ipotekli kredi imkanı sağlamaktadır.

İpotekli Kredi İçin İstenen Belgeler

İpotekli kredi için istenen belgeler diğer kredi türlerinde istenen belgele benzerlik göstermektedir. Bankadan bankaya farklı belgeler talep edilebilmektedir. Ancak bütün bankaların genel olarak istediği belgeler; Kredi verilecek kişinin nüfus cüzdanı, ehliyeti veya pasaportu, ikametgah belgesi, güncel faturası ve söz konusu gayrimenkulün tapusu, gayrimenkulün ekspertiz raporu olmaktadır. Bankalar krediyi verirken kredi masrafı gibi çeşitli ücretler talep edilmektedir. Bu yüzden kredi çekmeden önce bu gibi masrafları bankaya sormanızda fayda vardır. İpotekli kredi için istenen belgeler tamamlayan herkes söz konusu bankalara başvurarak kredi imkanından faydalanabilir.

Krediden yararlanmak için banka şubelerine gidip temsilciden destek almanız yeterli olacaktır. Temsilci size bu konu hakkında yardımcı olacak.

BİR CEVAP BIRAK