Ana sayfa Krediler Hisse Ve Hisse Senedi Nedir ?

Hisse Ve Hisse Senedi Nedir ?

103
0
PAYLAŞ

Hisse Nedir?

 

Bir şirketin hisseleri (ayrıca sermaye stoku olabilir bilinmektedir), o şirketin sahiplerinin hisselerini oluşturmaktadır. Bu şirketin teminatlı ve teminatsız borç gibi tüm iddialardan sonra kalan, şirket sahiplerinin mevcut varlıklarını temsil etmektedir. Hissedarların öz kaynakları, alıcıların zarara uğramamaları için şirketten hiçbir şekilde çekilememektedir.

 

Hisse Senedi Nedir?

 

Bir kurumun hisseleri, hisse senetlerine bölünmektedir, bunların toplamı da kuruluş aşamasında belirtilmiştir. Ek hisseler, mevcut hissedarlar tarafından daha sonradan eklenebilir ve şirket tarafından yayınlanabilir. Bazı yetki alanlarında her hissenin nominal muhasebe değeri olarak bilinen belirli bir nominal değeri vardır bunlar şirketin bilançosuna eşitlik göstermek için kullanılır. Bazı yetki alanlarında ise, bununla birlikte hisse senetlerinin ilişkili bir nominal değeri olmayabilir.

 

Hisse Senetleri bir iş mülkiyetinin belirli bir kısmını temsil eder. Bir iş farklı (sınıf) hisse senetleri ilan edebilir ve her birinin kendine özgü mülkiyet kuralları, imtiyazlar ya da hisse değerleri vardır. Hisse senetlerine sahip olmak hisse senedi sertifikasıyla belgelendirilmektedir. Bir hisse senedi belgesi, ortağa ait hisse senedi miktarını gösteren yasal bir belgedir. Ayrıca nominal değer ve varsa hisse senedinin türü gibi diğer tip hisse senetlerini de belgelemektedir.

 

Birleşik Krallık, İrlanda Cumhuriyeti, Güney Afrika ve Avustralya gibi ülkelerde bulunan hisseler, devlet tahvili veya çok nadiren de olsa her türlü menkul kıymet gibi tamamen farklı finansal araçlar olarak da kullanılabilinmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK