Ana sayfa Genel GSS Prim sigortası ödenmezse ne olur?

GSS Prim sigortası ödenmezse ne olur?

123
0
PAYLAŞ

Genel Sağlık Sigortası olarak geçen ve kısa adı GSS olan prim borcu hakkında birçok soru gelmektedir. Özellikle de Genel Sağlık Sigortası primini ödemeyenlerin merak ettiği ödenmezse ne olur? Sorusunun cevabını buradan açıklayalım.

Devletin vatandaşlarına sunmuş olduğu sigorta hizmetleri yeni geçirilen kanun ile birlikte artık ücretsiz hale getirildi. Özellikle Emekli Sandığı, Bağ-Kur veya SGK’sı olmayan vatandaşlarında sağlık hizmetlerinden yararlanması için getirilen bu yasa kapsamında ödeme yapmayan vatandaşları bekleyen yaptırımlar hakkında bilgiler sunalım.

Hiçbir sağlık kurumundan sigorta güvencesi olmayan vatandaşlarında sağlık hizmetlerinden yararlanmasını kapsayan bu yasa içerisinde alınacak olan tutarlar belli oldu. Özellikle sigortası bulunmayan ve geliri asgari ücretin üzerinde olan kişilerden alınacak olan GSS prim ödemesi tutarı yapılacak olan testlerden sonra belirlenmektedir. Bu yüzden de sizler ilk olarak bir gelir testi yaptırarak bu konuda merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortasının ne kadar ödenmesi gerekmektedir?

Bunun için en yakın Genel Sağlık Sigortası prim testi yapan kuruma giderek buradan gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Asgari ücret gelirinden fazla geliri olan vatandaşlardan, asgari ücretin %3 oranı üzerinden prim ödemesi zorunluluğu getirilmektedir. Ancak gelirleri asgari ücretin altında bulunan kişilerin ise Genel Sağlık Sigortası prim ödemesi konusunda herhangi bir şekilde ödeme yapma zorunluluğu yoktur.

Genel Sağlık Sigortası ödenmediği zaman ne olur?

Bu konuda yapılan açıklamada Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını ödemeyen vatandaşların 60 gün boyunca ödeme yapmamaları durumunda sigorta hizmetlerinden yararlanma şanslarının ortadan kalkacağını belirtmek istiyoruz. 2 aylık bir süre getirilen bu kapsamda yapmanız gereken borçlarınızı düzenli ödemek olacaktır. Eğer 60 gün boyunca ödeme yapmazsanız kesilen sigorta hizmetleriniz için yeniden ödeme yapmanız durumunda bu hizmetten yararlanma şansını bulmuş olacaksınız.

60 günlük borcu olan vatandaşlarımızın aynı zamanda herhangi bir sağlık hizmetinden yararlanma şansı bulunmamaktadır. Bu yüzden de mutlaka ama mutlaka ödemelerinizi gününde aksatmadan yaparak sizlerde sigorta primlerinizi ödeme şansını yakalamış olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK