Ana sayfa Ekonomi Engelli Vergi Dairesi 2019

Engelli Vergi Dairesi 2019

158
0
PAYLAŞ
Engelli Vergi Dairesi 2019
Engelli Vergi Dairesi 2019

İşinizi yapmaya engel bir sorunuz var ise engelli vergi dairesi 2019 yılında başvuru yaparak vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Engelli bireyler arasında resmi adıyla “sakatlık indirimi” halk adıyla ise “vergi indirimi” olarak bilinen bu durum için 2019 yılı indirim oranları oldukça merak ediliyor. Engelli vergi indirim oranları ve engelli vergi avantajlarını sizlere yazımızın devamında ileteceğiz.

Engelli Vergi İndirimi Oranları 2019

Engelliler için resmi kararla çıkartılan vergi oranları belli oldu. Bu oranlar yüzde %40 üzeri engelli raporu taşıyan kişiler içindir. Yüzde 40 raporu olanlar gelir vergisinden aldıkları rapor oranına göre indirim alabiliyor. Bu kişiler maaşlarına engellilik durumundan kaynaklanan ek ilave ödeme almaktadır. Alınan bu engellilik indirimi diğer adıyla sakatlık indirimi olarak adlandırılmaktadır. %40 üzeri raporu olup vergi indiriminden yararlanacak kişilerin 01 Ocak 2019 tarihi ve 31 Aralık 2019 tarihi arasında yararlanacağı vergi indirim tutarları belli olmuştur. Bu indirim oranlarına göre hesaplama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Engelli vergi indirim oranları 2019 bilgisini sizlere aktaralım.

Gelir vergisinden engellilik durumuna göre yapılan indirimin tutarlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Birinci dereceden engelli olan kişilere 1.200,00 Türk Lirası vergi indirimi yapılmıştır.
  • İkinci dereceden engelliler içinse 650 Türk Lirası vergi indirimi yapılmıştır.
  • Üçüncü derece engelli olanlar için 290 Türk Lirası vergi indirimi yapıldı.

Asgari ücretin 2019 yılı tamamı için brüt ücreti 2.558, 00 TL olarak belirlendiğini biliyoruz. Aylık olarak aldığınız maaş üzerinden gelir vergisi indirim oranı belirtilen tutarların %15’i üzerinden hesaplanacaktır. Yani birinci derece engelli bireyseniz 180 TL, ikinci derece engelli bireyseniz 97,50 TL, üçüncü derece engelli durumdaysanız 43,50 TL daha fazla maaş alma hakkı elde edeceksiniz.

Engelli Vergi Avantajları 2019

Engelli vergi indirimlerinde avantajlar bulunuyor. Bu avantajların başında almış olduğunuz engelli maaşınızdan kesilen vergilerin indirilmesine katkı sağlar. 2. önemli bir durumsa erken emekli olmak istiyorsa kişiler bu indirimden yararlanıyor olması gerekmektedir. Engelli olan kişileri yakınan indiren bu durumlarla alakalı vergi indirimlerini takip etmenizi tavsiye ederiz.

Engelli olan kişiler için her yıl yapılan vergi indirim oranları sürekli değişkenlik gösterebiliyor. Engelli olmanın zor olmasının yanı sıra devletimiz engellilerin yanında olduğunu hissettirmek için gerekli destekleri vermektedir.  Engelli vergi indirimi 2019 yazımızı da kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak engelli haklarını sonuna kadar savunuyoruz. Engelli vergi indirimleri ile ilgili gelişmeler oldukça sizlere detayları ileteceğiz. Bankarehberi.net olarak güzel günler geçirmenizi dileriz.

BİR CEVAP BIRAK