Ana sayfa Ekonomi Engelli Bakım Maaşı 2019

Engelli Bakım Maaşı 2019

130
0
PAYLAŞ
Engelli Bakım Maaşı 2019
Engelli Bakım Maaşı 2019

Engelli bakım maaşı 2019 birçok engelli vatandaşımız ve onlara bakımında yardımcı olan yakınları için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bilindiği üzere devlet evde bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve engelli vatandaşlara bakan aile yakınlarına aylık olarak belirli bir ücret ödemektedir. Ancak geçtiğimiz zamanlarda bu konuda gerçekleşen birçok usulsüzlüğün ortaya çıkması devletin bu konudaki denetim mekanizmalarını arttırmasına sebep olmuştur.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2019’da denetimin daha sıkı olacağını belirtirken 2019 yılındaki bakım maaşlarının ise 1311 liraya çıkacağını duyurdu.  500 binden fazla insanın yararlandığı engelli bakım maaşına yapılan zam diğer birçok maaşın da ne kadar zamlanacağı konusunda belirleyici olan enflasyon oranı baz alınarak yapılmaktadır. Ocak ayı enflasyonu açıklandıktan sonra kesin tutarın belirlenmesiyle engelli yakınları 1311 TL civarında bir maaş alabileceklerdir.

Engelli Bakım Maaşı Başvuru 2019

Mevcut koşullarda evde hasta, yaşlı ya da engelli olarak bakıma muhtaç bir kişinin olduğuna dair alınacak bir ağır engelli sağlık raporunda devlet bakımı üstlenen hasta yakınlarına aylık 1027 lira maaş bağlıyor.  Ancak tek şart bu rapora sahip değil.  Aynı zamanda hastanın veya engellinin bulunduğu evde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 2’sinden düşük olması gerekiyor.

Engelli bakım maaşı 2019 bu şartları sağlayan bütün durumlar için geçerli oluyor. Vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurarak bakım maaşı talep edebiliyor. Şartlar sağlandığı durumlarda bakım maaşının verilmemesiyle söz konusu değil. Bir diğer önemli durum ise hastanın ne kadar bakıma muhtaç olduğunu tespit etmek için önemli olan engellilik oranı. Bakım maaşının talep edilebilmesi için sağlık raporunda yer alan bu oranın %50 ve üzerinde olması gerekiyor.

Başvuru için bakımı üstlenecek kişinin kimlik fotokopisi, devlet hastanesinden alınmış ilgili kişinin ağır engelli olduğuna dair sağlık raporu, engelli vatandaşa dair 2 adet vesikalık fotoğraf, engellinin eğitim duruma dair belge(varsa) , bakımı üstlenecek kişi birinci dereceden yakını değilse vasi atandığına dair mahkeme kararı gibi belgeler olmaktadır.

Engelli Bakım Maaşı Son Dakika 2019

Engelli bakım maaşına yapılacak zamla ilgili birçok haber yapıldı. Ancak zamlar yılın son 6 ayının enflasyon ortalaması baz alınarak yapıldığı için tahminler açıklanan enflasyon oranları sonucunda değişim gösterdi. Aralık ayı enflasyonunun Ocak 2019’da ayın 7’si ve 10’u arası açıklanacağı düşünürlerse kesin tutar bu tarihlerde netleşecek. Yine de aralık ayı hariç son 5 ayın ortalaması bilindiği için engelli bakım maaşı son dakika 2019’la ilgili bilinen en kesin şey maaşın 1311TL civarında olacağıdır.

BİR CEVAP BIRAK