Ana sayfa Krediler Emtialara Nasıl Yatırım Yapılır?

Emtialara Nasıl Yatırım Yapılır?

86
0
PAYLAŞ

Emtialara Nasıl Yatırım Yapılır?

 

Emtialar, diğer ürünleri yapmak için kullanılan hammaddelerdir. Bunlar tarımdan (buğday, mısır, soya) metallere (altın, gümüş, bakır) enerjiye (ham, doğal gaz, ısıtma yağı) ve daha fazlasına kadar uzanır. Önemli olarak, mallar temel kalite denilen minimum kalite standartlarının kullanılmasıyla üreticiler arasında standartlaştırılmaktadır. Bu onların birbirinin yerine geçmesine izin verir ve her çeşit metaya küresel pazarın hareketleriyle dalgalanabilen bir değer verir. Yatırım yapan emtialar, bireylerden büyük bankalara kadar olan yatırımcıların, bu hareketlerden yararlanarak para ticareti emtiaları ve emtia menkul kıymetlerini kazanma yoludur. Bu makale, yatırım yapan emtiaların karmaşık dünyasına dair basit bir bakış sunmaktadır.

 

Ne kadar para yatırmaya hazır olduğunuzu belirleyin. Emtia piyasası, paranızı yatırmak için oldukça riskli bir yerdir ve potansiyel olarak büyük kayıplarla dengelenmiş büyük kazançlar; Bu nedenle, mallar uzun vadeli kuruluşlarınızın bir parçası olmalıdır. Emtialara yatırım yapmak, diğer yatırım biçimlerini de içeren geniş ve çeşitlendirilmiş bir portföyün parçasıdır.

 

 

l Emtialar, genel riskleri çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası olarak azaltabilir, çünkü hareketleri çoğu zaman diğer menkul kıymetlerin dalgalanmalarıyla ilişkisizdir.

 

l Emtialara yatırım yapmadan önce, borsaya yatırım yapmanın daha ilkel alanlarına dahil olmanız önerilir. Daha fazla bilgi için Borsada Yatırım Yapın.

Aracılık hesabı açın. Emtia bazlı ürünler de dahil olmak üzere herhangi bir menkul kıymetin ticaretini yapmak için, bu menkul kıymetlerin tutulacağı ve ticaretinin yapılacağı bir hesap oluşturmak için bir borsanın yardımına ihtiyacınız olacaktır. Aracılık hesabı, daha sonra aracı kurum tarafından sizin adınıza menkul kıymetlere para yatırmanıza izin verecektir.

 

 

l Fiziksel ürünlere yatırım yapmayı planlıyorsanız bunun böyle olmadığını unutmayın. Örneğin, menkul kıymetler piyasasına girmeden, bir yatırım olarak kendi başına altın alıp depolayabilirsiniz. Ancak, çoğu yatırımcının petrol ya da buğday gibi daha büyük ya da daha fazla bozulabilir malların teslimini alması gerçekçi değildir, bu daha zor olabilir. Menkul kıymetlere yatırım yapmak, fiziki mal alım satımı sırasında oluşabilecek nakliye ve depolama masraflarını karşılayacaktır.

 

l Herhangi bir yatırım planında olduğu gibi, önce iş kazası, hastalık, yaralanma, vb. Gibi beklenmedik masraflar için acil durum fonu (3-6 aylık giderler) kaydettiğinizden emin olun. Önümüzdeki 1, 3 veya hatta 5 yıl içinde planlanan kısa vadeli harcamalar (otomobil satın alma, örneğin evdeki peşin ödeme).

Aracılık hesabınıza para yatırın. İlk emtia yatırımınızla muhafazakar olun; Bilinmeyen bir pazara büyük miktarlarda para koymanıza gerek yok. Riskleri düşürdüğü için, emtia piyasasında pozisyonunuzu kademeli olarak oluşturmak en iyisidir. Alternatif olarak, emtia yatırımınızı finanse etmek için sahip olduğunuz yatırım fonlarının hisselerini satabilirsiniz.

 

Fiziksel mallara yatırım yapın. Emtialara yatırım yapmanın en basit yolu, sadece asıl ürünü satın almak ve fiyatın artmasını ummaktır. Bu, fiziksel bir varlığa sahip olan ek depolama ve nakliye masraflarını ortaya çıkarır. Bu genellikle altın veya gümüş gibi kıymetli metallerle yapılır, çünkü değerlerine göre daha küçüktürler. Bu metaller hem madeni para hem de külçe şeklinde satılmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK