Ana sayfa Ekonomi Ek 5 Tarım Sigortası 2019

Ek 5 Tarım Sigortası 2019

639
0
PAYLAŞ
Ek 5 Tarım Sigortası 2019

Ek 5 tarım sigortası 2019 tarım ve orman işlerinde gündelik olarak çalışanların kendi primlerini ödeyerek sigortalı olabilmesini sağlamaktadır.

Bu imkan sayesinde birçok gündelik tarım ve orman işçisine de emeklilik yolu açılmaktadır. Bilindiği üzere emeklilikte en önemli şey sigorta başlangıç tarihi olmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllarda sıklıkla değişen emeklilik kanunları sonucunda birçok insan ne zaman emekli olacağını bilememektedir. Tarım emekliliğinde 1986 yılı ve öncesinde sigorta primini yatırmaya başlayanlar 15 yıl boyunca sigorta primlerini ödeyerek emekli olabilirken 1999 yılında gelen düzenlemeyle emeklilik için yaş şartı konmuştur.

Makalede Neler Var ?

Ek 5 Tarım Sigortası İçin Gerekli Belgeler 2019

Ek 5 tarım sigortası için gereken belgeler 2019 sürekli olarak çalışmayan birçok tarım ve orman işçisini yakından ilgilendirmektedir. Bu belgeleri tamamlamadan ek 5 tarım sigortasına tabi olmak mümkün değildir. Sigorta başvurusunda bulunmak isteyen işçilerin öncelikle ek 5 tarım formunu doldurmaları gerekmektedir. Bu form SGK’nın İnternet sitesinden indirilebilmektedir. Tarım işleriyle uğraşanların ziraat odasında çiftçilik kaydının bulunmadığına dair belge almaları gerekmektedir. Aynı şekilde orman işlerinde çalışanların bağlı bulundukları il veya ilçe orman müdürlüklerinden düzenli çalışan olmadıklarına dair belge alması gerekmektedir. Bunlar dışında gerekli tek belgeyse kimlik fotokopisidir.

Ek 5 Tarım Sigortası Nasıl Yapılır 2019

Gerekli belgeleri tamamlayan işçilerin öncelikle İnternet üzerinden indirdikleri başvuru formunu bağlı bulundukları muhtarlıklara onaylatmaları gerekmektedir. Başvuru formunu muhtarlığa onaylattıktan sonra bağlı bulundukları il veya ilçe tarım müdürlüğüne de onaylatmaları gerekir. Her iki onayı aldıktan sonra başvuru formuna kimlik fotokopisi eklenmesi gerekir. Ek t tarım sigortası nasıl yapılır 2019’da son olarak bütün belgeleri bağlı bulunan SGK il ya da ilçe merkezine teslim etmek gerekmektedir. Evraklarım teslim edildiği tarihten yaklaşık 1 ay sonraysa primlerin ödemesi başlar. Ödemeler Vakıfbank veya Ziraat bankasına yapılabilmektedir.

Ek 5 2019 Primi Ne Kadar

Geçtiğimiz yıl 583TL-4376 TL arasında değişiklik gösteren tarım sigortası primlerinin bu yıl ne oranda zamlanacağı merak ediliyor. Tarım sigortası prim zammında diğer birçok zamda belirleyici olan enflasyon oranı etkili olmaktadır. 2018’in enflasyon ortalamasının yüksek olduğu anlaşıldığında sigorta primi zamlarının da yüksek olacağı tahmin edilmekteydi. Geçtiğimiz günlerde SGK ek 5 2019 primi için en düşük tutarı 764 TL olarak açıklarken en yüksek tutarı 5736 TL olarak açıkladı. Bu tutarlardan da anlaşıldığı üzere sigorta primlerine tıpkı asgari ücrete yapılan zam gibi yaklaşık %27 oranında zam yapıldı. Böylece ek 5 2019 primi ne kadar sorusunu da cevaplamış olduk.

BİR CEVAP BIRAK