Ana sayfa Ekonomi Dolar mı Altın mı Almalı 2019

Dolar mı Altın mı Almalı 2019

445
0
PAYLAŞ
Dolar mı Altın mı Almalı 2019
Dolar mı Altın mı Almalı 2019

Bu yıl yatırım yapmak isteyen birçok insan dolar mı altın mı almalı 2019 sorusunun cevabını merak ediyor.

Enflasyonun oldukça yüksek oranlarda seyrettiği bu dönemlerde doğru kaynaklara yatırım yapmak son derece önemli. 2019 yılı tahminlerine bakıldığındaysa uzun vadede doların artması bekleniyor. Ancak altın fiyatlarındaki uzun süredir devam eden istikrarlı artışta yatırımcının altına olan güvenini sağlamış durumda. Dolayısıyla yatırım yapmak isteyenler altın ve dolar arasında seçim yapmak durumunda kalıyor. Elbette burada önemli olan hangi yatırımdan daha çok kar elde edileceği oluyor. Altın piyasasının geçmişteki seyrine bakıldığında kısa dönemlerde kar etmenin herhangi bir garantisi olmadığı ancak uzun vadede altının her zaman karlı bir yatırım olduğu sonucuna ulaşılıyor. Merkez bakasının dolar üzerine yaptığı tahminlerde 2019 yılının ilk çeyreği ciddi bir artış söz konusu değil. Ancak daha sonrasında 6,39’lara varan artış söz konusu. Dolayısıyla birçok insan tarafından altının da doların da uzun vadede kazandıran yatırımlar olacağı düşünülüyor.

Altına Yatırım Yapmak 2019

Altın fiyatlarının kısa vadede ne olacağını tahmin etmek oldukça zordur. Dolayısıyla altın yatırımcılarının kısa vadeli yatırımcılar olmaması gerekmektedir. Örneğin bir miktar paranız var ve altına yatırım yapmak istiyorsunuz. Bu durumda bu yatırımınızı uzun bir süre devam ettireceğinizden emin olun. Dolayısıyla yatırımınız haricinde oluşabilecek maddi sıkıntılarınız için bir miktar nakit paranın bir köşede durmasında fayda var. Altına yatırım yapmak 2019 bu şekilde değerlendirildiğinde size ciddi kazançlar getirecektir. Örneğin geçtiğimiz 2017-2018 yılını düşünürsek, 2017 yılında 1 gram altın 130,71 TL değerindeyken 2018 yılında 158,81 TL olmuştur. Bunun anlamı yatırımınızın %20’nin üzerinde bir kar getirmesidir. %20 kar oranı 2017 yılının enflasyon ortalamasının oldukça üzerindedir. Bu durumsa altınla uzun vadede kolaylıkla kar edilebileceği anlamına gelmektedir.

Dolara Yatırım Yapmak 2019

2018’de dolardaki ani yükselişler bu yükselişi tahmin eden birçok yatırımcı için belki de Türkiye tarihindeki en karlı yatırımlardan biri anlamına geldi. Siyasi ve ekonomik gelişmelerin giderek iç içe geçtiği küreselleşen dünya düzeninde, dolar tahminlerini yaparken siyasi ve politik gelişmeleri yorumlayabilmek de oldukça önemli. 2018 yılıysa bu durumun ne kadar önemli olduğunu bize kanıtladı. Dolayısıyla dolar tahminlerinde 2018 yılımda yaşanan rahip Brunson gerginliği ve diğer politik gerilimler sonucunda gerçekleştirilen ekonomik hamleleri doğru tahmin edebilmek gerekiyor. Dolayısıyla dolara yatırım yapmak 2019 ekonomi ve politika beraber değerlendirildiğinde karlı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK