Ana sayfa Genel Devlet Bankaları Hangileri Faydaları Nelerdir?

Devlet Bankaları Hangileri Faydaları Nelerdir?

113
0
PAYLAŞ
devlet bankaları vakıfbank halkbank Ziraat Bankası

Devlet Bankaları Hangileri Faydaları Nelerdir?

Türkiye’deki devlet bankaları 2 sınıfa ayrılır öncelikle bir mevduat bankaları birde kalkınma bankaları yer alıyor. Mevduat bankaları bildiğiniz bireysel ve kurumsal bankalardır, hizmet alanları kamuya açıktır herkes hizmet alabilir, hizmet sınıfları arasında Bankacılık, Sigorta, Yatırım ve Emeklilik işlemleri de bulunuyor. Birde Kalkınma Bankaları var bu bankalar ise kalkınma üzerine finansman desteği sunan bankalardır. Devlet kurumları ve Anonim şirketlere finansman sağlayarak kalkınmalarını sağlar, birçok alanda kalkınma bankası vardır. Bazı kalkınma bankaları sadece devlet kurumlarına finansman desteği sunarken bazıları ise hem devlet hem de özel finansman şirketlere destek sağlamaktadır.

Mevduat bankalarda en bilinen banka Ziraat Bankası Bu banka aynı zaman Türkiye’nin en büyük bankasıdır. TÜİK tarafından 2017 yılında aktif büyüklüklerine göre bankalar sıralamasında Ziraat bankası yer almıştır. Ziraat bankası aynı zamanda destekleme ödemeleri, vs gibi işlemlerle nakit akışı sürekli olan bankadır. Ziraat bankası 2015 yılında Katılım Bankacılığı hizmet alanına da girmiştir. Katılım bankacılığı yapacağınız bütün işlemler faizsiz olarak yapılıyor. Diğer Bir devlet bankası ise Vakıfbank Aktif büyüklüğe göre 6. Büyük banka, Bankacılık hizmetinin yanında Yatırım, Sigorta ve Emeklilik hizmetleri de vermektedir. 2016 yılında Katılım Bankacılığına da giriş yaparak katılım bankacılığı üzerinde hizmet vermeye başladı. Bir diğer devlet bankası ise Halkbank’tır. Halkbank aktif büyüklük olarak Türkiye’nin 7. Büyük bankasıdır.

Kalkınma ve Yatırım bankaları ise İller Bankası, sadece devlet kurumlarına hizmet vermekte ve Belediye ve özel idarelere finansman desteği sunmaktadır. Türk Eximbank, İhracatın geliştirilmesi için çalışmalar yapar, İhracat şirketlerine destek vererek Pazar payını arttırmayı hedefliyor ve son devlet bankası Türkiye Kalkınma Bankasıdır. Bu banka Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olup,  sürdürebilirlik yatırımlara finansman desteği sunar.

BİR CEVAP BIRAK