Ana sayfa Ekonomi ÇKS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? 2019

ÇKS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? 2019

128
0
PAYLAŞ
ÇKS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? 2019
ÇKS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? 2019

Tarım ve hayvancılıkla geçinip devletten destek almak isteyen çiftçilerin aklında çks belgesi nedir? nasıl alınır? 2019 soruları bulunuyor. Biz de bu sorulara yanıt vererek geçimini topraktan kazananlara yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle devletten sübvansiyon ya da mazot, gübre vs gibi vergiler için destek almak istiyorsanız bu belgeye kesinlikle sahip olmanız gerektiğini söyleyerek başlayalım.

Çiftçi Kayıt Belgesi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Diyelim ki tarlanızı sürüp ekme sezonunuz yaklaşıyor ya da yaklaşan kurban bayramı öncesi, satmak üzere hayvan alıp beslemek istiyorsunuz. Planlarınızı kafanızda oturtmuş, devletten destek almak istiyorken, muhtemelen aklınızda çiftçi kayıt belgesi almak için ne yapmak gerekir? sorusu belirecektir.

Öncelikle her resmi işlemde olduğu gibi nüfus cüzdanı fotokopisine ve bir iş sahibi olduğunuz için de vergi levhanızın fotokopisi ya da aslına ihtiyacınız var. Bunun haricinde döner sermayenizi gösteren evrağınız, kira ve benzeri sözleşmeleriniz, taahhütname ve tarım veya hayvancılık yaptığınız araziye ait tapular gerekli olacaktır. Tapularınızın fotokopisini çektirdikten sonra Tapu Sicil Müdürlüğünden aslına uygundur ibareli kaşe vurdurmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca  tarım ya da hayvancılık yaptığınız arazi, birinci dereceden bir akrabanıza aitse, Muvafakat name-2 belgesini doldurmalı ve teslim etmelisiniz.

Başvurunuzu e-devlet üzerinden ya da bulunduğunuz yerleşimin İl / İlçe Tarım Müdürlüklerinden yapabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak adına, başvuru öncesinde güncel olarak gerekli evrakları kurumun İnternet sitesinden kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

ÇKS Belgesinin Avantajları 2019

 Tarım ve hayvancılıkla uğraşan hemen hemen herkes için bu belge önemli bir önceliktir. Çünkü, ÇKS Belgesi tarım ve hayvancılıklarla uğraşanlara pek fayda sağlamaktadır. Bunları sıralayacak olursak:

  • Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin ve Ziraat Bankasının verdiği düşük faizli krediler
  • BAĞ-KUR üzerinden emeklilik şansı
  • Çeşitli kurumlar aracılığıyla girişimci çiftçilere verilen hibeler
  • Tarımsal ürünlerin nakliyesini sağlamak üzere gerekli olan “Müstahsil Yol Belgesi”

Bunların haricinde pek çok kamu kuruluşu ve özel bankalar, sağladıkları teşvik için Çiftçi Kayıt Belgesi isteyebilmektedir. Tüm bu yararları düşünüldüğünde, ÇKS kaydınızı her sene güncellemeniz faydalı olacaktır. Kısacası ÇKS belgesine sahip olmak tarım ve hayvancılıkla uğraşacak herkes için önemli bir ihtiyaçtır diyebiliriz. Böylelikle ÇKS belgesinin avantajları da siz okurlarımız için derlemiş olduk.

ÇKS belgesi çiftçilere özel olup genç çiftçi adayı olmak isteyen kişiler bu belgeyi alması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK