Ana sayfa 2019 Kredi Çiftçi Kredisi Hesaplama 2019

Çiftçi Kredisi Hesaplama 2019

134
0
PAYLAŞ
Çiftçi Kredisi Hesaplama 2019
Çiftçi Kredisi Hesaplama 2019

Özellikle Türkiye gibi dört mevsimin yaşandığı, tropikal iklim hariç neredeyse bütün iklimlerin görüldüğü tarım potansiyeli oldukça yüksek olan bir ülkede çiftçi kredisi hesaplama 2019 oldukça büyük bir önem arz etmektedir. 2018 yılında hızlı bir artış gösteren ve ağustos ayında zirveyi gören dolar kurunun etkisiyle yükselen mazot ve gübre fiyatları, çiftçilerimizi zor durumda bırakırken daha sonrasında yaşanan düşüşler çiftçileri biraz da olsa rahatlatmıştır.

Çiftçi kredilerinin çiftçilere sunduğu imkanlar, çiftçiliğin devamlılığı dolayısıyla tarım sektöründe gerçekleşen üretimin devamlılığı anlamına gelmektedir. Özellikle çiftçileri desteklemek amacıyla kurulan Ziraat bankasının kapsamlı çiftçi kredileri bulunmaktadır.

Ziraat Çiftçi Kredisi 2019

Ziraat bankası 2018 yılında başlattığı tarımı destekleme projesiyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar çiftçilere 100000TL’ye kadar kredi verebileceğini duyurdu. Ancak daha önce bu gibi faizsiz kredi uygulamalarından faydalanmış olan çiftçiler için bu krediden faydalanamayacaklar. Kredi yalnızca birtakım çiftçilik uygulamaları kapsamında veriliyor. Ziraat çiftçi kredisi 2019 kapsamında faizsiz kredi uygulamasına konu olan çiftçilik uygulamalarından bazıları şu şekildedir;

  • Küçükbaş hayvan yetiştirmek
  • Su ürünleri yetiştirmek
  • Kanatlı damızlık hayvan yetiştirmek
  • Yem bitkisi üretmek
  • Yurt içi sertifikalı fide üretmek
  • Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanımı
  • Sera modernizasyon işlemleri

Bu gibi uygulamalara sıfır faizli kredi imkanı tanıyan ziraat bankasının aynı zamdan diğer çiftçiliuygulamaları için de faiz indirimi uyguladığı kredi imkanları bulunmaktadır. Son yıllarda tarım sektöründe yaşanan üretim azalışları Türkiye’nin ihtiyacı olan teme gıda maddelerini bile ithal etmesiyle sonuçlanmış ve Türkiye’ye giderek bir tarım ülkesi olmaktan uzaklaştırmıştır. Dolayısıyla Ziraat bankasının uyguladığı bu gibi krediler Türkiye için oldukça önemlidir.

Ziraat Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler 2019

Ziraat bankasının sunduğu kredilere başvurmak isteyen çiftçilerimizin bu başvuruyu yapabilmek için birtakım evraklara ihtiyacı vardır. Bu belgeler krediyi alacak çiftçinin, çiftçi kayıt sisteminde olduğunu gösteren belge, nüfus cüzdanı, kredi teminatı niteliğinde olan ve ipotek edilen malların detaylı beyanı, tapu ya da kira kontratı gibi çiftçinin tarımsal faaliyetlerini gösteren belgeler, çiftçilik faaliyetinin gösterildiğine dair son üç yıla ait gelir tabloları ve bilanço belgeleri gibi belgelerdir. Bahsedilen Ziraat çiftçi kredisi için gerekli belgeler 2019 tamamlayan ve daha önce faizsiz kredi imkanından yararlanmamış bütün çiftçiler Ziraat bankasının çiftçi kredisine başvurabilirler.

BİR CEVAP BIRAK