Ana sayfa Krediler Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir 2019

Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir 2019

102
0
PAYLAŞ
Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir 2019
Çalışmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir 2019

Zor günler yaşayan pek çok işsiz için çalışmayanlar nasıl kredi çekebilir 2019 sorusu önemlidir. Kredilerin ilk ortaya çıkış amacı esasen yatırımları finanse etmektir. Bankalar, girişimcilere finansman sağlayarak, aslında işin başlangıç sürecinden itibaren belli bir vadeye kadar karlarına ortak olmuş olurlar. Geçtiğimiz yüzyıla kadar, sıradan yurttaşlar için borçlanma imkanı daha çok yakın aile üyeleri ya da dostlarıyla kısıtlı olmuştur. 20. Yüz yılda tüketim toplumunun gelişmesiyle birlikte, diğer yasal aracı kurumlar (ya da tefeci olarak tabir edilen yasa dışı aracılar) haricinde, bankalar da sıradan yurttaşlara kredi vermeye başlamıştır. Bankalar, kredi verdikleri şirketlerin ya da insanların gelecekte elde edeceği gelire güvenerek bu hizmeti sağlamaktadır.

İşsizim Nasıl Kredi Çekebilirim? 

Bankaların da kendilerine başvuran müşterilerini denetlemek amacıyla çeşitli kriterleri vardır. Bu kriterlerin toplamıyla ortaya çıkan derecelendirmeye kredi notu denir. Kredi notunda bakılan ilk husus kişinin hali hazırda icra, haciz gibi hukuki işlemlere maruz kalmış borcunun bulunmamasıdır. İşsizim nasıl kredi çekebilirim? diyorsanız, icralık olmamaya gayret edin.  Bunlardan sonraki en önemli nokta ise, doğal olarak, kişinin düzenli aylık ortalama geliridir. Dolayısıyla işsizlerin kredi çekmesi zordur. Daha önce herhangi bir bankadan kredi çekmiş ve vadesine uygun olarak ödemişseniz kredi notunuz yükselir. Buna rağmen çok zordaysınız ve işsizim nasıl kredi çekebilirim diyorsanız, kapılar sizin için tam olarak kapanmış değil.

İşsizlerin Kredi Çekebilmesinde İki Kritik Faktör: Mülk Sahipliği ve Kefil

Kredi notunun en önemli göstergelerinden birinin düzenli bir maaş olduğunu belirtmiştik. Fakat eğer işsiz olsanız bile, bankaların başka kriterler doğrultusunda size kredi verme şansı var. Bankalar bu noktada, en önemli güvence olarak değerli mülkleri görüyorlar. Banka eğer bu mülkleriniz doğrultusunda size kredi vermeyi uygun görürse, borcunuzu ödeyene kadar bu mülkler üzerindeki haklarınızı kısıtlar ve kendi onayı haricinde satışına engel koyar. Buna ipotek denir. Eğer sahip olduğunuz mülk(ler) başvurduğunuz kredi miktarını karşılayabilecek değerde görülürse, işsiz olsanız dahi mülkünüz ipoteklenerek kredi sağlanabilir ve borcunuzun tamamını ödediğinizde bu ipotek kalkar. Eğer üzerinize kayıtlı değerli bir mülk bulunmuyorsa kendinize yasal olarak kefil olacak birini bulmalısınız. Bu durumda, sıraladığımız kriterlere söz konusu kefilin uygun olup olmadığına bakılacak ve uygun görüldüğü takdirde, tarafınıza kredinin finansmanı sağlanacaktır. Kısacası işsizlerin kredi çekebilmesinde iki kritik faktör: mülk sahipliği ve kefildir.

BİR CEVAP BIRAK