Ana sayfa Bireysel Emeklilik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ?

84
0
PAYLAŞ

Bireysel Emeklilikten Kimler Yararlanabilir?

Bireysel emeklilik sistemi ‘’18’’ yaşını doldurmuş her birey ferdi olarak ya da bireysel olarak veya toplumsal olarak katılabilir. Toplu katılımlarda farklı bu durum söz konusudur.

Bireysel olarak ele almak gerekirse yani kişiler illaki vergi mükellefi olması, ücret karşılığında bir iş yerinde çalışıyor olması, ya da emekli olması zorunlu değil.

Bireysel emeklilik sistemine devlet katkısı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş her fert tek tek katılmak suretiyle devlet katkısından yararlanabilir.

Bunu örneklemek gerekirse özellikle ev hanımları, çalışamayan ev hanımları, çocuklarına bakan ev hanımları, çalışamadıklarından dolayı ilerde tasarruf etmek amacıyla bireysel emeklilik sistemi ile günlük tasarrufları ile emekli olabilirler. Ayrıca ödedikleri tutar üzerine %25′lik devlet katkısı gelecektir.

Bireysel emeklilik sistemine katılmak için illaki çalışan, vergi mükellefi ya da emekli olmak gerekmez. Zorunlu değildir, isteyen her fert bireysel emeklilik sistemine dâhil olur.

Birden Fazla BES Sözleşmesi Yapılabilir Mi?

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde poliçe sayısı anlamında bir kısıtlama bulunmuyor. İsteyen istediği kadar poliçe satın alabilir sözleşme yapabilir. Yapmış olduğu poliçe başına devletten katkı bedeli alır yani diyelim ki üç ayrı poliçe edindiniz 100 er lira ödüyorsunuz alacağınız miktar ise her poliçe başına %25 yani toplamına baktığımızda , %75’lik bir katkı bedeli almış olursunuz.

Bireysel emeklilik sisteminde vatandaşlara şu şekilde bir tavsiye de bulunmak veya yönlendirmek mümkün olabilir. Toplu poliçeler için yani çocukları için, eşi için veya 18 yaşını doldurmuş çocukları için poliçeler ayrı olarak oluşturulur, katkı payından o oranda etkili bir şekilde yararlanması sağlanacaktır. Toplu alınan poliçelerde üst sınıra takılma olasılığı olur. Mevcut olduklarından dolayı vatandaşlar hep bireysel olarak tek tek poliçeleri ayrı olarak düzenletmek de mümkün olabilir.

Bireysel Emeklilik Sisteminden ve Devlet Katkısından Nasıl Yararlanırız

Bireysel emeklilik sistemi uygulama olarak ya da diğer bir deyişle devlet katkısı olarak yeni olduğundan dolayı, daha önce sigorta şirketleriyle çalışmış kişilerin bu şirketlerden bilgi almalarını tavsiye ediyoruz. Amaç olarak birikim yapmanın daha resmi hali olarak görülse de ilerleyen yaşlarla birlikte kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Şu anda bu sistemde bazı karışıklıklar mevcut. Bunun dışında çalışanlar için söylüyorum, çalışanların artık iş yerlerine ödemiş oldukları yani sigorta şirketine ödemiş oldukları miktarlara ilişkin poliçelere ödeme dekontlarını vermelerine gerek yok ya da muhasebeciye götürüp bu belgeleri vergi indiriminden yararlanması için bir beklenti içerisinde olmasına gerek yok.

Emeklilik merkezi sigorta şirketleriyle kendi aralarında yapacak olan mutabakat ile ödenen miktarların nakde dönüşmesi anından itibaren takip eden ayın ilk 10. gününe kadar emeklilik merkezi sigorta şirketine bu katkı paylarını öder.

Vatandaşların her hangi bir kuruma başvurmaları yazılı veya sözlü olarak başvurmalarına gerek yok sadece bilgi almak amacıyla sigorta şirketlerine başvurmaları en azından bilgilendirme durumunun kontrolü amacıyla arayıp sorabilirler. Bunun dışında yapılabilecek her hangi bir durum yoktur.

Bireysel Emeklilikte Farklı Sözleşmelerle Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminde ayrı ayrı sözleşme düzenlemek mümkün. Yani kişi birden fazla sözleşme yapabilir. 18 yaşını doldurmuş çocuğu eşi ya da birden fazla çocuklar içinde sigorta yaptırmak, sözleşme yaptırmak ve emeklilik sözleşmesi yaptırmak söz konusu olabilir.

Bireysel emeklilikte yapılan her sözleşme ayrı bir poliçe olarak değerlendirilir. Dolayısıyla her bir farklı poliçe için devletin vereceği katkı payı yine %25 olacaktır. Bu oran 10 yılı bu sistem içerisinde bitirmiş olan kişiler için geçerlidir.

Şirketlerin düzenlemiş olduğu toplu poliçelerde, toplu emeklilik sisteminde ne yazık ki devlet katkısı olmamaktadır. Devlet katkısı sadece bireysel sözleşmelerde söz konusu olduğundan dolayı vatandaşların bireysel olarak yapmış oldukları tek tek sözleşmeler, ayrı ayrı %25’lik devlet katkısına tabidir.

Her poliçe için emekli olduktan sonra belli şartları yerine getirdikten sonra %25’lik katkı payından yararlanılır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Çıkarken Yapılan Kesintiler

Sistem sona erdiğinde gelir vergisi kesintisi söz konusu olacak. Dolayısıyla çalışanlar bireysel emeklilik ismiyle adlandırdığımız, esasında bireysel tasarruf sistemi olan bu sistemde kişilerin en az 10 yıl boyunca sisteme para yatırmaları ve 56 yaşını doldurmaları bekleniyor. Bu iki şart sağlandığı taktirde devlet katkısı almaya hak kazanılır. Devlet katkısı %25 olup, bu katkıdan herhangi bir vergi alınmayacaktır.

Gelir vergisi toplam kazanç üzerinden, yani kişinin yıllar öncesinden yatırmış olduğu elde etmiş olduğu tasarruf miktarından gelir vergisi kesintisi yapılacak. Bunun için de kişinin yatırmış olduğu miktara bakılır. Tek tek ele almak gerekirse örneğin 100 lira yatırmış olan bir birey gelir vergisinde karşılıklı olacak bir rakam gelecek, 1000 lira yatırmış ise gene 1000 liranın karşılığı olan miktarın, burada dikkat edilmesi devletin yapmış olduğu katkıya herhangi bir vergilendirme yapılmaz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK