Ana sayfa Krediler Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama

78
0
PAYLAŞ

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Parasal işlemlerin hemen hemen tümünün bankalar vasıtası ile yapılır hale gelmesinden kaynaklı genç yaşlı demeden herkesin en az bir tane banka hesabı bulunur. Öte yandan bazı kimselerin farklı bankalarda hatta aynı bankada birden fazla hesabı yer alır ve bu hesaplardan bazıları da yabancı para birimlerini içerir.
Uzun vadeli bir unutkanlık ya da hesaplardan bir tanesine artık ihtiyacın kalmaması sebebiyle de bu hesaplardan bir tanesinde ya da birkaçında para unutmak söz konusu olabiliyor. Bu paralar da Türkiye Cumhuriyeti yasaları uyarınca 10 yılın sonunda TMSF bünyesine aktarılıyor. Ya da yaygın kullanılan deyimle hazineye aktarılıyor. Modern çağda bankalarda unutulan irili ufaklı paraların tamamı yüzlerce milyon liraya yaklaşmış durumda.

Unutulan Paraların Sorgulanması İçin Bir Düzenleme Mevcut mudur?

TBB olarak kısaltılan Türkiye Bankalar Birliği, bankalarda unutulan paraların bu denli yüksek bir meblağa ulaşması neticesinde çareyi bu hesapları liste halinde yayımlamakta bulmuştur. Bu sayede insanlar bankada unuttukları paralarını zamanaşımı süresine gelinmeden sorgulama fırsatı elde ediyorlar.

Güncel Listelere Nasıl Ulaşılabilir?

Unutulan hesapların sorgulanması için yayımlanan listeye ulaşmak son derece kolay bir iştir. Ancak birkaç farklı yolu vardır. Yasa gereği her yıl bu listeler güncellenmekte ve unutulan hesapların sahiplerinin adları ile soyadları çeşitli kurumların sitelerinde yayımlanmaktadır. Bu listelere ulaşmak için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun, Türkiye Bankalar Birliğinin ve bankaların web sitelerinden ulaşmak mümkündür.

Ne Kadar Süre İçerisinde Unutulan Paranın Çekilmesi Gerekir?

Zamanaşımına uğrayan hesaplar yayımlandıktan sonra en geç dört ay içerisinde bankaya başvuru yapılması ve bu paranın çekilmesi gerekecektir. Dört ay içerisinde başvuru yapılmaması halinde ise unutulan paralar yasa gereği otomatik olarak TMSF’ye devredilecektir.

BİR CEVAP BIRAK