Ana sayfa Kredi Kartları 3D Secure Nedir ?

3D Secure Nedir ?

174
0
PAYLAŞ
3d secure nedir

3D SECURE NEDİR?

Bankalar, müşterilerine sundukları hizmetlerin kalitesini ve güvenliğini her zaman ilk sırada tutarlar. Bu sayede müşteriler bankalar üzerinden yapacakları işlemlerde, oldukça rahat şekilde hareket ederler. Bankaların müşterilerine sunduğu en büyük hizmetlerden biri olan kart sistemiyle beraber; banka kartı veya kredi kartınızla alışveriş yapmanız oldukça kolay bir hale gelmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ve tüm sektörlerin kendisini elektronik ortama taşıdığı bir dönemde, artık alışverişler de internet üzerinden yapılabilmektedir. Böyle bir yenilik karşısında bankalar da anında kendilerini bu yönde geliştirmiş ve bu sayede insanların kartlarıyla internetten alışveriş yapmalarını sağlamıştır. İnternetten kartla alışveriş yapmak da ilgili siteler üzerindeki işlemlerin daha güvenli olmasını gerektirmiştir. Bankalar bu yüzden kartlara ek güvenlik önlemleri getirmiş ve müşterilerin daha rahat şekilde alışveriş yapmalarını sağlamıştır.

3D Secure nedir?

İnternetten alışveriş yapmak, insanları uzun market ve kasa kuyruklarından kurtaran bir çözümdür. Bu sayede alışveriş yapmak, yorulmadan yapılacak bir aktiviteye dönüşecektir. Siz bu alışverişi yaparken, dikkat etmeniz gereken güvenlikli şekilde işlemlerinizi sürdürmektir. Çünkü internet platformu; hırsızlık ve sahteciliğe o kadar uygundur ki, en güvenli sitelerde bile bu tarz problemler yaşanmaktadır. Kart altyapılarından en büyük iki marka olan Visa ve Mastercard, bu yüzden kartlarına ek güvenlik önlemleri koymuştur. Oluşabilecek her türlü sorunu engellemek amacıyla proaktif bir çözüm eklenmiştir. Bunun adı da: 3D Secure teknolojisidir. Visa bunu kendi bünyesinde ‘Verified by Visa’ olarak adlandırmıştır. İnternet alışverişlerinizde karşınızda bu yazıyı göreceksiniz. Bir Mastercard kullanıcısı iseniz, göreceğiniz yazı ‘SecureCode’ şeklinde olacaktır.

3D Secure sistemi nasıl işlemektedir?

İnternet alışverişinizde ödeme yapacağınız kartın, öncelikle bu ödeme cinsine açık olması gerekmektedir. Ardından kredi kartınız internet bankacılığı kurallarına göre bankanın ilgili verilerine eklenecektir. 3D Secure sayesinde, internet alışverişleriniz sonrasında girdiğiniz kredi kartı bilgileri, alışverişi tamamlamanıza yetmez. Ardından açılan ödeme ekranında, bankaya ilettiğiniz cep telefonunuza gelecek 3D Secure şifrenizi girmeniz istenecektir. Bu sayede bankanız, sizin güvenli bir şekilde işlem yaptığınızdan emin olacak ve kartınız başka kimselerin elindeyse de sizin hesabınızdan işlem yapılmasını engelleyecektir.

BİR CEVAP BIRAK