Ana sayfa Ekonomi 2022 Maaşı Ne Kadar? 2019

2022 Maaşı Ne Kadar? 2019

161
0
PAYLAŞ
2022 Maaşı Ne Kadar? 2019
2022 Maaşı Ne Kadar? 2019

Engelli yurttaşların en çok merak ettiği sorulardan biri olduğu için 2022 maaşı ne kadar? 2019 yazısını sizlerle paylaşmak istedik. Engelli yurttaşlara maaş bağlayan düzenleme 2022 sayılı kanun uyarınca belirlendiği için, bu maaş türü kısaca 2022 maaşı olarak bilinmektedir. Çeşitli yasal düzenlemelerle, belirli sayının üzerinde işçi çalıştıran her kurum için belirli bir yüzde oranında engelli işçi çalıştırma yükümlülüğü getirilmiş olsa da, engelli yurttaşların maaşlı ve sigortalı bir işe erişmeleri oldukça zor oluğu için, bu maaş onlar adına büyük bir önem taşımaktadır. 2018 yılında 650 TL olan 2022 maaşının, 2019 yılı için 730 TL olacağı tahmin ediliyor. Ancak yıllık enflasyon oranı henüz resmi olarak açıklanmadığı ve bu enflasyonun maaşlara nasıl yansıtılacağı kesin olarak bilinmediğinden, bu miktar henüz kesinleşmiş değil.

2022 Maaşı Kaç Yıl Alınır 

Engelli yurttaşların engellilikten kaynaklanan dezavantajları ve bakım ihtiyaçları, genellikle ömür boyu sürdüğünden dolayı, bu maaşın hangi süreyle verildiği ve herhangi bir durumda kesilip kesilmediği sorusu ayrı bir önem taşıyor. Ayrıca engellilik yüzdesi tedaviyle azalabileceğinden ya da tümüyle ortadan kalkabileceğinden, devlet bu durumun suistimal edilmemesi için çeşitli önlemler almış durumda. Bu yüzden, engellilik durumunuza dair raporu her yıl güncelleyerek bunu gerekli kurumlara bildirmelisiniz. 2022 maaşı kaç yıl alınır diye merak edenler için, engellilik durumunuzu her yıl raporladığınız sürece herhangi bir zaman sınırlaması olmadığını belirtelim. Yine de diğer sosyal yardım çeşitlerinde olduğu gibi, 2022 maaşında da aylığınızın kesilmenize neden olabilecek çeşitli hususlar var. Herhangi bir nedenle maaştan feragat etmek isteme, ikametinizin başka bir vakfın görev alanına girecek şekilde değişmesi, özürlülük oranının %40’ın altına düşmesi ya da SGK kapsamında herhangi bir işe girmeniz bu hususlardan bazılarıdır.

2022 Maaşına Başvuru İçin Gerekli Evraklar 2019

Bu maaşa başvurmak için yalnızca doldurulmuş bir Aylık Başvuru Formu ve engelli raporu vermeye yetkili bir hastaneden alınacak rapor gerekmektedir. Ancak engelli birey 18 yaşından küçükse velilerinden / yasal vasilerinden biri ya da 18 yaşından büyük ama başvuru sürecine dahil olamayacak derecede yeti kaybı yaşıyorsa kanuni vasisi başvuruyu yapabilir. 2022 maaşına başvuru için gerekli evraklar 2019 ve şartlar ile ilgili daha detaylı bilgiyi Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesinden edinebilirsiniz.

2022 maaşı engellilere tanınan hak olup bu maaştan yararlanmak isteyen kişiler ilgili kuruma başvuru yapabilirler.

BİR CEVAP BIRAK