Ana sayfa 2019 Kredi 2019 Kredi Faiz Oranları Ne Olur?

2019 Kredi Faiz Oranları Ne Olur?

131
0
PAYLAŞ
2019 Kredi Faiz Oranları Ne Olur?
2019 Kredi Faiz Oranları Ne Olur?

Enflasyon oranlarının yükselmesiyle birlikte artan faiz oranlarının ne seyirde devam edeceğini merak edenler 2019 kredi faiz oranları ne olur sorusunun cevabını merak ediyor. 2018 yılında özellikle ağustos ayı ve sonrasında yaşanan kur artışı, faizlerin “tavan” yapmasına sebep olmuştu. Kredi alımını da zorlaştıran bu durum çeşitli sektörlerde talebi daraltıcı yönde rol oynadı. 2018 yılı Kasım ayı bazı bankaların çeşitli alanlarda kredi faiz oranları şu şekilde seyretmektedir.

  • TEB – Türk Ekonomi Bankası: %2,89
  • Ziraat Bankası – Ziraat Kredi Paketi: %2,27
  • Yapı Kredi – İhtiyaç Kredisi: %2,76
  • ING Bank – İhtiyaç Kredisi: %2,19
  • Garanti Bankası – İhtiyaç Kredisi: %2,99
  • QNB FinansBank – İhtiyaç Kredisi: %2,38
  • OdeaBank – Nakit Hazır Kredi: %3,10
  • FinansBank – Masrafsız İhtiyaç Kredisi: %2,65

 

2019 Kredi Faiz Oranları Düşer mi?

Yaşamış olduğumuz kur krizi ve enflasyon verilerindeki olağandışı artış kredi faizlerini oldukça fazla etkiledi. Kredi ihtiyacı duyan, harcamalarını bu doğrultuda yapan insanlar için durum hiç iç açıcı değildi. Krize dair sadece “söylentiler” olduğu söylense de krizin varlığı hayatın her noktasında olduğu gibi kredi konusunda da kendini fazlasıyla gösterdi. Fakat 2018’in son çeyreği itibariyle döviz kurlarının önceki aylara nazaran düşüşe geçmesi ile birlikte kredi faizleri de düşmeye başladı. Dolayısıyla 2019 kredi faiz oranları düşer mi sorusuna ekonomistlerde olumlu hava hakim oluyor. 2019’da kurdaki krizin yatışması ve enflasyonun normal seviyelerde seyretmesine bağlı olarak kredi faiz oranlarında düşüş gözlemlenebilir.

Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer? 2019

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının 2018 yılı son çeyreği itibariyle düşüş ivmesinde olması 2019 için “Daha da düşecek mi?” Sorusunu beraberinde getiriyor. Özellikle özel bankalar bu bağlamda müşterilerine cazip fırsatlar sunarak azalan talebi canlandırmakta ısrarcı gözüküyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi TCMB’nin 2019 yılına dair açıkladığı dolar kuru beklentisi oluyor. Bu açıklama sonucunda en azından 2019 yılının ilk çeyreğinde, maliyet enflasyonunda önemli rol oynayan dolar kurunun ani çıkışlar yaşamayacağı beklentisi özellikle özel bankaları rahatlatmış durumda. Bunun sebebi ise Türkiye’nin 1 yıl içerisinde ödemesi gereken dış borcunun önemli bir kısmının özel bankalara ait olması.  Bu borcun yaklaşık %50’sinin dolar borcu olduğu gerçeği ise doların ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkartıyor. Bu bilgiler ışığında kredi faiz oranları ne zaman düşer 2019 sorusunun cevabı olarak en yakın tarih 2019’un ilk çeyreği gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK