Ana sayfa Ekonomi 2019 Dolar Ne Kadar Olacak

2019 Dolar Ne Kadar Olacak

189
0
PAYLAŞ
2019 Dolar Ne Kadar Olacak
2019 Dolar Ne Kadar Olacak

Yeni yılın gelmesiyle birlikte en çok merak edilen konuların başında 2019 dolar ne kadar olacak sorusu gündemi oldukça meşgul etmektedir.

Ülkemizde bir çok şey dolara endeksi olduğu için doların yükselişi veya düşüşü piyasalar açısından çok önemlidir. Geçtiğimiz yıl doların ani yükselişi sonrası artan fiyatlar ve yükselen faiz oranları karşısında çalışanlar ve işverenler büyük sıkıntılar yaşamışlardır. İçinde bulunduğumuz siyasi belirsizlikler ve dövizlerdi ki dengesizlikler nedeniyle piyasalar oldukça karmaşık bir yıl geçirdi. 2019 yılında özelikle Türk lirası karşısında oldukça değişken bir grafik sergileyecek gibi görünmektedir. Dolar bu yılda Euro ve Sterlin gibi değerli para birimleri karşısında değer kaybetmesi beklenmektedir. Dolar kuru belirsizlikle beslenmektedir bu nedenle ülkemizdeki ekonomik istikrarsızlığın devam edeceğini düşünürsek bu yılda dolarda artış olması beklemektedir. Fakat hükumet doların artmaması için bir takım çalışmalar yapmaktadır. Büyük alışveriş merkezlerin kira ödemelerinin dolar üzerinden TL’ye çevrilmesi, vatandaşların dolarlarını TL’ye çevrilmesi,  dışa bağımlılıktan kurtulup kendi içimizde TL ödemeleri yaparak ekonomide büyüme hedefi gerçekleştirerek dolarda artışı durdurup düşürme gibi çalışmalar yapılmaktadır. Bu yüzden doların geçtiğimiz yıl olduğu gibi istikrarsız bir grafik izlemesi beklenmektedir.

Ülkemizde ki hem siyasi belirsizliklerin hem de dünya genelinde ekonomik daralmanın yaşanma ihtimali olan 2019’da yatırımcılar dolar konusunda her türlü sürprize hazır olmak zorunda. Dolar aniden büyük yükseliş gösterebileceği gibi ani düşüş de gösterebilir. Bu yüzden pek çok yatırım kuruluşu ve uzmanlar dolar yerine alternatiflere yatırım yapılması konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Bazı kuruluş ve uzmanlar ise, diğerlerinin tam aksine doların 2019’da tüm tedavülle karşısında değer kazanabileceğini ve yatırım yapılabilecek için ciddi bir para kazancı sağlayacaklarını ifade ediyorlar. Pek çok farklı tahminlerin olmasında dolayı yatırımcıların kafasını karışmaktadır.

2019’da Dolar Yükselir mi?

2019’da Dolar Yükselir mi?

2019 yılı  dolar için dengesiz bir yıl olmakla beraber ani düşüş ve ani çıkışlar göstermesi beklenmektedir buda piyasalarda dalgalanmalara sebep olacaktır. Geride bıraktığımız seneden beri başlayan bu dengesizlik bu karmaşa tamamen FED’in faiz politikalarına bağlı olarak doların düşmesine veya yükselmesine neden olabilir.

2019 da dolar yükselir mi sorusunu Türkiye için konuşmak gerekirse doların Türk lirası karşısında değer kazanmaya devam edeceği ön görülmektedir. İçinde bulunduğumuz ekonomik durum ve yaklaşan seçimlerin yaratacağı kaoslar sonrasında doların artması beklenmektedir. Mart 2019 seçim sürecinde ekonomideki kötü gidişatın seçim sonrası hangi iktidar olursa olsun ciddi yıkıma yol açabileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir. 2018 yılının sonlarına doğru devlettin çalışmaları karşısında 2019 yılı başlarında dolarda başlarda artış beklenmese de uzun vade bakıldığı zaman Türk lirası karşısında büyük değer kazanması beklenmektedir. Bunun üzerine FED’in faiz politikalarına yarattığı baskıyı da düşünecek olursak  orta ve uzun vadede doların artışının kaçılması olduğu görülmektedir. Türkiye’de ekonomik daralma gözlenmesi durumunda, dolar kurunun kademeli olarak yükselmesi beklemektedir. Ekonomik göstergeleri incelediğimiz zaman , 2019’da doların yükseleceğine işaret ediyor.

Türkiye’nin dışa bağımlı olması, siyasi belirsizlik, yaklaşan seçimler öncesi ve sonrası oluşacak kargaşalar, Türk lirasının değersiz oluşu karşısında 2019 yılında dolar yatırımı mantıklı olabilir. Uzun vadede yatırım yatmak isteyen vatandaşların kazançlı çıkacağı ön görülmemektedir.

2019’da Kısa Vadede Dolar Ne Olur?

Kısa vadeli yatırımcılar için dolar 2019 yılında uygun bir yatırım aracı olmayabilir. 2019’da kısa vadede dolar ne olur sorusunun cevabı henüz yatırım firmaları ve ekonomistler tarafından açıklanmamıştır. Şuan içerisinde emin olduğumuz tek şey belirsizlikle dolu bir yıl geçireceğimizden emin olmaktayız. Geçtiğimiz yıllara bakacak olursak yılın son zamanların da dolarda artış olmuştur. Sonra ki yılın ilk çeyreğinde düşüş gösterdiği görülmektedir. Bu neden le 2018 yılının son zamanlarında dolar aldıysanız yeni yılın ilk çeyreğinde elinizde tutmanız size uzun vadede kazanç sağlayabilir. FED’deki belirsiz ve ülkede ki belirsizlik nedeniyle 2019 yılında kısa vadede yatırım yapmamanız uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Kısa vadede dolar ne olur 2019 yılı için bilgilerini sizlere iletmiş olduk.

BİR CEVAP BIRAK